Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží

Trápí Vás černý kašel?

Černý kašel má několik pojmenování, například třeba ještě pertussis. Jedná se o bakteriální onemocnění, které způsobuje bakterie nazývaná Bordetella pertussis a napadá dýchací cesty. Jak se onemocnění projevuje a co dělat v případě, že jim trpíte? 

Příznaky černého kašle

Ze začátku se může jednat o projevy běžného nachlazení, doprovázené horečkou, rýmou a suchým kašlem. Při pertussis však kašel neustává, naopak se zhoršuje, někdy může trvat až několik týdnů. Během kašlání je možné, že pacient vykašlává hleny, což může způsobovat dusivý pocit. U dětí je možné, že dávivý kašel může přejít až do zvracení, což se zřídkakdy objevuje i u dospělých pacientů. Záchvaty kašle jsou nejhorší v noci, díky čemuž je narušen spánek.

Máte-li podezření na černý kašel, měli byste vyhledat lékaře, který nasadí léčbu antibiotiky, případně i jiná opatření. 

Přenos pertussis

Černý kašel se přenáší kapénkami, což znamená že za přenos může infikovaný člověk, který jej dál předává pomocí aerosolu při mluvení, kašli a kýchání. Inkubační doba nakažení se pohybuje mezi 7 až 21 dny, během celé této doby je pacient nakažlivý, někdy může být nakažlivý i o něco déle. Léčíte-li černý kašel antibiotiky, infekčnost končí většinou pátý den po zahájení medikace. Nemoc může šířit i jedince, který má jen slabé příznaky, nebo dokonce člověk, který nemá příznaky žádné, takže ani neví, že černým kašlem trpí. 

Dá se černý kašel rozpoznat od toho obyčejného? 

Oproti běžnému kašli nebo nachlazení doprovázející kašel, se pertussis zhruba po dvou týdnech přenáší do dávivého kašle. Doprovázet ho mohou v horších případech také jiné komplikace. Dojít může třeba k modrání kůže, ke krvácení z nosu nebo ke křečem v oblasti dýchacího ústrojí. 

Diagnostika černého kašle

Včasná diagnostika nakažení je důležitá. Díky ní může být pozitivně změněn průběh nemoci. Pro zjištění nemoci se používá několkik způsobů, jako je výtěr z nosohltanukrevní testy nebo rentgen hrudníku.  Pokud kašel přechodíme, může trvat až tři měsíce, v některých případech může být nebezpečný.

Od záchvatů kašle Vám může ulevit náš Priessnitzův zábal na hrudník, který máme ve variantě pro dospělé i děti.