Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží

Historie

Příběh Priessnitzových zábalů – aneb jak šel čas

Na této stránce najdete to nejdůležitější z historie a vývoje Priessnitzových zábalů. Pokud byste měli zájem o podrobnější informace, máme pro vás ke stažení knihu Vincenze Priessnitze.

Stáhnout knihu

Vincenz Priessnitz

Nekončící inspirace přírodního léčitelství, dnešními slovy bychom mohli říci guru světové hydroterapie a otec novodobé přírodní léčby – tím vším je Vincenz Priessnitz. Osobnost, která do Jeseníku přiváděla obyčejné lidi, ale i příslušníky evropských šlechtických rodů, umělce, lékaře, z celého starého kontinentu. Osobnost, díky které osadu Gräfenberk nad Jeseníkem znal celý tehdejší svět. Narodil se dne 4. 10. 1799 a zemřel 28. 11. 1851. K léčbě využíval čistou horskou vodu, čerstvý vzduch a prosazoval léčbu prací. Sám se vyléčil ze smrtelného úrazu pomocí pramenité vody. Postupně vybudoval lázně, kam se sjížděli lidé z celé Evropy i ze zámoří, kteří hledali své ztracené zdraví.

Citát Vincenze Priessnitze

„Když jsem později při mnoha příležitostech viděl, že zraněná zvířata vyhledávají vodu a v ní se koupou, napadlo mě, že totéž musí dělat dobře i lidem.“

Sebastian Kneipp

Bavorský přírodní léčitel a farář, žijící v letech 1821 – 1897, student a přítel Vincenze Priessnitze.
Farář Kneipp sepsal své poznatky ve dvou knihách: „Léčení vodou“ a „Jak žíti“. I když by se mohlo zdát, že jeho rady dnes po více než 100 letech můžou být zastaralé, nemoderní, tak je tomu právě naopak.

Citát Sebastiana Kneippa

„Voda, kterou nám propůjčil náš stvořitel, a vybrané bylinky z říše rostlin činí to podstatné, léčí nemoci a udržují tělo zdravé.“

Příběh Martiny

Na mateřské dovolené na podzim roku 2014 mi naše dětská lékařka při nachlazení Natálky doporučila použít zábal na hrudník podle Vincence Priessnitze. Tento zábal tvoří mokrá plena, igelit a ručník. Zábal ale nedržel na svém místě, Natálce stále padal. V jednu chvíli mě napadlo, že by se tyto tři vrstvy daly spojit do jedné. Načrtla jsem si možný tvar zábalu na papír a začala jsem hledat švadlenu, která by jej ušila dle mých představ, i s připevněním zábalu pomocí nastavitelného suchého zipu. A podařilo se.

Mamavis citát

„K vodoléčbě, a to i našimi zábaly Mamavis, velmi prospívá vůle, sebekázeň a aktivní svépomoc.“

Filozofie

Veškerý život na zemi je úzce spjat s vodou. Ona je významnou částí živé hmoty: u člověka tvoří 45 -70 % váhy. Již ta neranější část života vznikajícího jedince se odehrává v prostředí plodové vody mateřského lůna – voda zde chrání, vytváří ty nejvhodnější podmínky pro vývoj plodu. Voda je vedle vzduchu a slunečního záření základní podmínkou existence. Jistě, nelze pominout energetické zajištění prostřednictvím živin. Životně důležité jsou i minerály a další biologicky aktivní činitelé. Tělu je nutno zajistit dostatečný přísun vody, avšak voda má svůj význam i z pohledu hygieny nejen jako prostředek pro očistu, ale i pro udržení zdraví v tom širším slova smyslu a to k léčbě nemocí.

Nyní můžete i vy vyzkoušet sílu Priessnitzových zábalů.

Pokud vás zajímají další informace o vzniku a vývoji tohoto jedinečného způsobu léčení,
stáhněte si knihu Vincenze Priessnitze, nebo si přečtěte následující blogové články.

Stáhnout knihu