Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
kůže poradna mamavis

KŮŽE A SLIZNICE – JEJICH ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY JSOU PROJEVEM VNITŘNÍ INTOXIKACE

Jen připomenutí. Přestože farmakologický průmysl vyrábí kosmetiku a léky proti kožním potížím, účinek je mnohdy minimální a krátkodobý.

Proč?

Akné, ekzém na kůži, recidivující poševní výtok, nadměrná a nepříjemná potivost + řada jiných kožních a slizničních problémů signalizuje, že uvnitř organismu je něco v nepořádku.

Organismus může být napaden skutečnými toxickými látkami či plísněmi. Podobně mnohdy tělo reaguje i na běžné potraviny, které jsou součástí našeho jídelníčku. Existují lidé, kteří mají kožní problémy po purinových látkách uvolňujících se při trávení masa, jiní nesnášejí lepek obsažený v některých obilninách, dalším nedělá dobře aromatické ovoce. Někteří lidé v procesu dospívání ztratili schopnost trávit mléčný cukr a zahleňují se po sladkém mléku. Kysaná mléčná strava tyto potíže nezpůsobuje. Jiní lidé špatně tráví mléčnou bílkovinu a jsou nuceni vyhýbat se mléčným výrobkům jako celku.

Kouření škodí nejen plicím ale celému organismu včetně kůže.

Na hormonální preparáty (např. hormonální antikoncepce) je reakce velmi individuální. Jsou ženy s nepřekonatelnými problémy při hormonální terapii – což je výhoda – tělo signalizuje toxickou chemikálii.

Některé ženy však uvádějí, že při nasazení hormonální terapie či antikoncepce mají pleť jako z růžového porcelánu. Umělé hormony v těchto případech jen potlačily vnější příznaky problému. Skutečná vnitřní příčina dále nahlodává jejich zdraví – což se dříve nebo později projeví jinou, často ještě větší ztrátou zdraví (např. vznik trombů).

Zvýšená konzumace různých sladkostí bývá příčinou kožních či gynekologických problémů. Tělo je přizpůsobeno na příjem vázaných složitějších sacharidů, nikoliv jednoduchých mono a disacharidů, které se příliš rychle vstřebávají ze střeva do krevního oběhu a narušují jemnou rovnováhu vnitřního prostředí – včetně PŘEKYSELENÍ organismu. Ještě mnohem horší však je, že škroby a hlavně „rychlé cukry“ – glukoza, fruktoza a sacharoza (včetně medu!!) jsou výborným „krmivem“ pro kvasinky, plísně i rakovinu.

Celou situaci ještě komplikují kožní testy na potravinové alergie, o nichž jsme se opakovaně přesvědčili, že mohou přinášet nepravdivé a zkreslující informace.

Spolehlivějším způsobem jak vysledovat, která potravina škodí a která nikoliv, jsou trpělivé a dlouhodobé eliminační diety. Vyřadíme určitou potravinu, po nějaké době ji znovu zařadíme do jídelníčku a sledujeme reakci našeho těla. V případě nejistoty je vhodné eliminační dietu několikrát zopakovat.

Nalézt efektivní řešení vyžaduje hledat správnou kombinaci těchto postupů:

  •  eliminace škodlivin z potravy
  •  detoxikace organismu
  •  posílení místní imunity (kůže či pohlavních orgánů atd.)
  •  zklidnění psychiky.

Více na MUDr. Ladislav Šafránek na www.mamavis.cz/poradna