Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Mamavis

8 tipů, jak vést a vychovávat děti k sebeúctě a zodpovědnosti

 

Když u vašich dětí posílíte sebeúctu a zodpovědnost, tak vylepšíte jejich schopnosti, které zužitkují při dosahování nejen společenského a akademického úspěchu. Jak, tedy rozvinout tyto silné stránky u vašich potomků?

Sebeúcta a sebedůvěra je pro štěstí, zdraví a úspěch dítěte zásadně důležitá. Sebevědomé děti jsou lépe připraveni na zvládání tlaku, zodpovědnosti, frustrace, výzev a jiných pozitivních nebo negativních emocí.

Tip: Důležité je, když mohou deti videt sebeúctu u svých rodičů: spokojená máma, spokojené dítě.

Následující tipy vás mohou inspirovat k budování sebedůvěry u dítěte a vůbec to nemusí být zastrašující a komplikovaná úloha.

1. Projevujte dětem bezpodmínečnou lásku každý den

Vědět, jak moc je máte rádi, dává vašim dětem pocit bezpečí a sounáležitosti, který je rozhodující pro jejich pohled na sebe sama. Vaše láska představuje základ pro všechny zdravé a pevné vztahy, které si později v životě vytvoří. Obejměte vaše dítě, když se loučíte, tulte se k sobě a projevujte lásku každičký den. S vývinem vašich dětí jim tento základ lásky pomůže, když si budou budovat vlastní společenské kruhy a hledat přátel.

2. Zadávejte dítěti úkoly a povinnosti

Zodpovědnost za provádění úkolů přiměřeným jejich věku, dává dítěti smysl pro cíl a úspěch. I když něco neudělají ideální, dejte jim vědět, že si ceníte jejich úsilí. Pochvalte je za všechny věci, které dělají dobře a ubezpečte je, že časem se budou zlepšovat v mnoha věcech včetně svých domácích prací. Domácí práce a povinnosti také dávají dětem pocit kontroly nad jejich životy.

3. Podporujte nezávislost

Během navštěvování základní školy se děti naučí samostatnosti. Když se dostanou do středoškolských let, mnoho dětí začíná trávit čas o samotě. Ať už samota trávená doma, nebo zda může dítě chodit samo do školy nebo pomáhat mladším sourozencům, je nepostradatelnou součástí dospívání.

Je důležité, umožnit dětem, aby byly stále více samostatnější. Pomozte jim, aby přišli na to, jak mohou s učiteli mluvit o problémech. Pomozte jim, ukažte a nakonec je nechte organizovat si úkoly, připravit si jídlo do školy nebo si uklidit oblečení.

4. Respektujte je

Když vaše dítě dělá něco, co vás vede k šílenství, nezlobte se na něj ani nekřičte. Raději s dítětem mluvte s úctou a respektem. Samozřejmě však hlídejte hranice a dejte najevo respektujícím stylem, co je přijatelné a co už ne. Dobrým způsobem, jak nebýt podrážděný, je využití rozhovoru s dítětem, a to příjemným a přátelským tónem.

Zdůrazněte dětem, že být člověkem znamená i dělat chyby a nebýt dokonalý. Naučte je vnímat neúspěchy jako příležitosti ke zlepšení a růst. Buďte trpěliví, když dělá chyby. Naopak mu tím ukazujete respekt a tolerantnost, která se mu v životě bude hodit, protože i vaše dítě bude někdy v situaci, kdy se bude potýkat s chybami ostatních a je potřeba, aby člověk uměl odpouštět.


A pokud zjistíte, že mají ve škole problémy s chováním, udělejte vše, abyste z těchto situací udělali příležitost na růst. Pokud tak učiníte, pomůže vám to upevnit důvěru ukážete jim, že chybovat je lidské a odpouštět božské.

5. Dávejte pozor na dnešní technologie

V dnešním prostředí jsme všichni, včetně dětí a rodičů, neustále připojení k našim digitálním zařízením. Mobilní telefony, tablety a notebooky umožňují lidem pravidelně psát textové zprávy, zveřejňovat příspěvky na sociálních sítích, podnikat, učit se a kontrolovat e-maily.

Technologie je jen pomůcka a je na nás zda ji využijeme „dobře“ nebo „špatně“. Pozitivní může být tehdy, když lidé mohou být díky technologii produktivnější a zůstat v kontaktu s ostatními z pohodlí svých domovů. Tato online aktivita však může mít i druhou stránku, a to pokud zasahuje do rodinných vztahů a komunikace.

Jako rodina se rozhodněte, jaký typ online aktivit je nezbytný a co je pouze zábava. Navrhněte plán, ve kterém se všichni naučíte vyvážit svůj čas strávený na obrazovce zdravými aktivitami, jako jsou procházky, jízda na kolech, společné čtení nebo deskových hraní her. I děti potřebují být dětmi a občas si hrát s elektrickými autíčky nebo domečky pro panenky.

6. Povzbuzujte je a pomozte jim objevit nové zájmy

Děti, kterým chybí sebedůvěra, se často vyhýbají zkoušení nových věcí nebo zvládání nových výzev. Povzbuďte děti, aby zkoušeli nové aktivity a rozvíjely nové dovednosti. Pocit, že mohou zvládnout vše, co jim přijde do cesty, dětem přidává na zdravém sebevědomí. Je také nezbytné, aby děti objevili své zájmy a vášně. Když si najdou to, co se jim líbí a vynikají, získají důvěru v sebe a své schopnosti.

7. Travte spolu kvalitní čas

Láska a přijetí jsou klíčovými složkami důvěry, proto by rodiče měli trávit kvalitní čas se svými dětmi, aby jim ukázali, že jsou cenné. Vezměte je na výlety, jděte spolu na večeři, hrajte hry, vyblbněte se na trampolíně, choďte ven nebo dělejte jinou činnost, která vám a a vašim dětem umožní vychutnat si společný čas

8. Nechte je tvořit

Umožněte dítěti, aby své výtvory ukázalo světu a vystavte si je, byť po celém domě. Když vytvářejí umělecká díla, píší příběh nebo dělají projekt do školy, nechte své dítě, aby vám vyprávěly o svých výtvorech.. Zeptejte se, co chtějí, aby si lidé mysleli nebo cítili, a co se jim na jejich výtvorech líbí nejvíce. Dát dětem příležitost předvést, co dělají, nebo mluvit o věcech, které vytvářejí, jim dá pocit, že jejich práce si zaslouží pozornost. To jim signalizuje, že na jejich názorech a myšlenkách záleží.

I když vaše dítě primárně dělá všechnu svou práci doma a ne ve škole, dovolte mu, aby vám svou práci ukazovalo. Tímto způsobem se buduje důvěra v jejich schopnosti a povzbuzuje děti, aby nadále usilovně pracovali na svém tvůrčím úsilí.

Jako rodiče dětí myslete na to, že jejich cesta je částečně ve vašich rukou. Můžete je učit dovednosti, které je připraví na to, aby sami sebe dokázali vést i v tomto konkurenčním světě. Ano, výchova dětí je velká zodpovědnost. Ale zároveň může být i zdrojem pýchy, když se vám podaří vychovat z nich zodpovědné a respektující lidi, kteří se z nich v dospělosti mohou stát.

Sebeúcta a zodpovědnost jsou vlastnosti, které jsou pro nás nepostradatelné. Aby těmto vlastnostem dostály i naše děti, měli bychom je podporovat, respektovat je, rozvíjet jejich vlohy a dávat jim dostatečně najevo, jak jsou pro nás důležití. Může se to zdát obtížné, ale časem zjistíte, že je to vlastně docela snadné.

Klára Kohoutová