Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží

PŘÍPRAVA NA MATEŘSTVÍ

Mateřství se řadí mezi nejkrásnější etapy v životě ženy, zároveň patří k nejnáročnějším jak z hlediska fyzického, psychického či duchovního zdraví. Žena, která plánuje těhotenství, by měla být ve výborné zdravotní kondici, aby si tohoto jedinečného období dokázala náležitě užívat.

Měly bychom si také uvědomit, že každá nemoc je důsledek našeho nevhodného dosavadního chování a zároveň doporučení k jeho změně. Týká se to i běžného nachlazení.

Naše tělo má určité rezervy, ale pokud jej neustále vystavujeme různým škodlivým vlivům, mohou se rychle vyčerpat. Může mu škodit hektický životní styl, stresující tlak společnosti, neuspokojivé mezilidské vztahy, vnitřní emocionální jed, kdy samy sebe psychicky týráme, obviňujeme a trestáme, nevhodná strava a jiné. Při dlouhodobém působení nežádoucích vlivů dochází k překyselení organismu, které vede až k poškození tkání. Tímto způsobem poškozená poševní sliznice, děložní vazy a svalstvo hráze ztrácí svou pružnost a to se může projevit přímo u porodu výraznějším porodním poraněním hráze i pochvy.

JAK PŘIPRAVIT SVÉ TĚLO NA TĚHOTENSTVÍ A POROD?

Nejjednodušší je začít pracovat na každodenním odkyselování. Především tím, že v potravě snížíme množství masité stravy, omezíme škroby a cukry. Tělu bychom však měly dodat plnohodnotnou stravu bohatou na zásadotvorné minerály, které bohužel v běžné stravě mnohdy chybí nebo je jich jen málo. Důležitou součástí stravy by se mohly stát fermentované mléčné výrobky, které jsou lépe stravitelné a dostatečné množství ovoce, zeleniny, semínek (nejlépe čerstvě rozmixovaných) a ořechů. Úžasné je, když se naučíme poslouchat tiché signály svého těla a stravujeme se podle nich.

KLID A ZHLUBOKA DÝCHAT říkali už naši předkové. Při jakémkoliv soustředění, stresu nevědomě zadržujeme dech a nedochází k dostatečné výměně dýchacích plynů. Při pomalém hlubokém dýchání na doraz se zásobování kyslíkem výrazně zlepšuje, což samo o sobě vede k odkyselování. V těhotenství a u porodu to platí dvojnásobně. Pomalé hluboké dýchání pozitivně ovlivňuje stav mysli. Právě nedostatečná psychohygiena může vést k problémům spojeným s početím, komplikovat těhotenství a prodlužovat samotný porod.

  • Aktivace pánevního dna

Pomalé hluboké dýchání na doraz do pánevního dna je rychlým zdrojem léčivé energie proudící do každé buňky našeho těla. Pokud si osvojíme tyto techniky, můžeme je využívat nejen v těhotenství a při porodu, ale mohou se stát součástí celého našeho života. Tyto techniky mohou využívat i naši partneři a vzájemně je oceníme v partnerském soužití.

Pro zdraví je samozřejmě důležitý i pohyb nejlépe formou procházek. Vždy bychom však měly mít na mysli držení celého těla a zpevňování části od pasu dolů, včetně pánevního dna. Žádné adrenalinové sporty zdraví nepřispívají.

PSYCHIKA

Spousta mladých žen trpí v současné době autoimunitním onemocněním. Vznik tohoto onemocnění většinou úzce souvisí s naší psychikou. Pokud nemáme pod kontrolou své emoce, mohou být z limbického mozku vysílány chybné signály imunitnímu systému, který začne útočit na buňky vlastního těla. Za této situace je našim úkolem zásadním způsobem změnit svou psychiku.

Nejsme sice úplně dokonalé, ale už nyní jsme naprosto úžasné. Jsme bohyně, dárkyně života a podle toho bychom se měly chovat. Měly bychom si vážit a mít rády samy sebe, abychom mohly rozdávat lásku i svému okolí. Na naší psychice závisí i jakou duši našeho děťátka si do života přitáhneme a jak zdravou či nezdravou tělesnou schránku bude mít, protože TĚLO JE OBRAZEM DUŠE.

V případě zájmu o podrobnější informace pište do bezplatné lékařské poradny Mamavis

ladislav.safranek@mamavis.cz

Autor: Mgr. Jitka Baslová (porodní asistentka), MUDr. Ladislav Šafránek