Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
hormon lásky

OXYTOCIN – HORMON LÁSKY

Oxytocin je pozoruhodná chemická sloučenina produkovaná v našem mozku buňkami hypothalamu s účinky působícími na obě pohlaví.

  • Z hypothalamu putuje do podvěsku mozkového a následně je uvolňován do krevního řečiště jako hormon, který ovlivňuje chemické procesy v těle. Nejznámější je jeho působení při porodu a kojení. Zároveň však napomáhá přesunu spermií i vajíček v pohlavním ústrojí.
  • Svou významnou funkci má i jako neurotransmiter (přenašeč informací mezi buňkami) v centrálním nervovém systému, kde navozuje psychický klid a pocit bezpečí, snižuje stavy úzkosti. Je důležitý pro lidskou vazbu, důvěru a pokles strachu, zlepšuje paměť a napomáhá učení. Vylučuje se při dotycích, hlazení, mazlení, objímání, masáži, stimulaci bradavek, genitálií a celého pohlavního ústrojí, orgasmu i masturbaci, porodu, kojení či pohledu novorozeného dítěte do očí matky. Rovněž je oxytocin uvolňován při zpěvu a příjmu potravy v závislosti na čichových, chuťových a zvukových vjemech. Podílí se na tvorbě emoční vazby mezi matkou a dítětem, mezi pohlavními partnery, na vzniku orgasmu, zvyšuje důvěru a empatii ke skupině. Jeho tvorba se zvyšuje při vzájemných pozitivních sociálních vztazích.

POROD, KOJENÍ

Oxytocin při porodu působí na děložní svalovinu a tím se podílí na vzniku kontrakcí, které způsobují otevírání porodních cest. Mateřský oxytocin je v průběhu porodního děje schopen prostoupit placentou do mozku dítěte, kde zapojuje šetřící mechanismy, které chrání mozek děťátka před poškozením z nedostatku kyslíku. Má rovněž blahodárný vliv i na psychický stav samotné rodící ženy.

Oxytocin je vylučován při stimulaci prsních bradavek sáním novorozence a usnadňuje spouštění mléka. K uvolnění oxytocinu dochází mnohdy už jen při myšlence na kojení. Těsně po porodu podporuje rychlejší stažení dělohy, brání většímu krvácení z ní a v průběhu šestinedělí napomáhá jejímu postupnému zavinování do velikosti před těhotenstvím. Hormon působí na náladu matky, proto se kojení pojí s příjemnými a šťastnými pocity. Některé ženy tyto příjemné pocity přirovnávají až k orgasmu. V těle nám fungují dva typy vegetativního nervového systému. Sympatický akční nervový systém je díky oxytocinu tlumen, dojde k poklesu krevního tlaku a poklesu stresu. Dominantním se stává parasympatikus, který má regenerační schopnosti. Navozený stav je někdy přirovnáván k nirváně, stavu klidu, harmonie, stability a radosti.

DALŠÍ ÚČINKY

Oxytocin zpomaluje trávení a umožnuje lepší vstřebávání užitečných látek z potravy. Urychluje také hojení ran. 

V případě zájmu o podrobnější informace se můžete obracet na bezplatnou lékařskou internetovou poradnu Mamavis.

Více na MUDr. Ladislav Šafránek na www.mamavis.cz/poradna

Autor: Mgr. Jitka Baslová (porodní asistentka) , MUDr. Ladislav Šafránek