Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Vitamín C

Nedostatek vitamínu C – příznaky, projevy, symptomy a doporučení

Vitamín C je pro lidské tělo velmi důležitý. Vitamín C má spoustu přínosů a funkcí, chrání tělo před onemocněním, před problémy se zrakem, pomáhá s vráskami a mnohými zdravotními problémy. Proto jsme se rozhodli  mít vitamín C / v 1000 mg obohacený o extrát ze šípků ve svém portfoliu na mamavis.cz

Více v článku.

Vitamin C jinak řečeno kyselina askorbová je antioxidantem, což znamená, že pomáhá zneškodnit v těle vzniklé volné kyslíkové radikály. Ty v těle vznikají účinkem kyslíku. Každou lidskou buňku napadne denně tisíce volných kyslíkových radikálů. Při nedostatečné ochraně této buňky mimo jiné také vitaminem C by došlo k jejímu zvrhnutí v rakovinové bujení.

Vitamin C také působí jako významná prevence onemocnění srdce a cév. Účastní se tvorby kolagenu, hormonů nadledvin, karnitinu a dopaminu. Účastní se také metabolismu žlučových kyselin, mědi a železa. Tento vitamin také chrání organismus před těžkými kovy.

Další významnou roli hraje ve fungování imunitního systému. Zvyšuje odolnost organismu proti infekci a rovněž proti chladu.

Nedostatek vitamínu C

Ztráta vitamínu C v těle je problém, který je nutno řešit. Je to problém vašeho zdraví, což může vést k dalším zdravotním problémům. Tento nedostatek vám tělo dá najevo různými způsoby. Pokud se tak stane, je důležité, abyste vitamín C do svého těla doplnili. Jaké příznaky to mohou být?

  • krvácení do kůže, kloubů i pod okostici,
  • dochází ke ztrátě pružnosti cév,
  • v důsledku nepevnosti vaziva (kolagen) dochází k viklání a následné vypadávání zubů.

Zvýšená tvorba modřin

Podle odborníků nedostatek vitamínu C může vést ke snadnější tvorbě modřin. Pokud si začínáte všímat, že jakmile se někde odřete nebo bouchnete, začínají se tvořit modřiny, může to být jeden z důvodů. Modřiny na pažích, nohou nebo rukou nevypadají moc dobře. Zkuste konzumovat více potravin s vitamínem C, například pomeranče, červené papriky nebo zelí.

Krvácení z nosu

Většina kapilár, které zodpovídají za krvácení z nosu, se nachází v přední části nosu. Jestliže je v těle nedostatek vitamínu C, pak se tyto kapiláry stávají citlivějšími, a to v konečném důsledku může vést k většímu a častějšímu krvácení z nosu.

Pomalejší hojení

Lidské tělo potřebuje spoustu červených krvinek pro přenos kyslíku do těla. Tyto červené krvinky odvádí spoustu práce od sražení až po růst (kůže, nové buňky a podobně). Je-li v těle nedostatek vitamínu C, vaše tělo nebude schopno produkovat dostatek těchto buněk. Rány, které si způsobíte, se pak mohou léčit mnohem pomaleji, než tomu bylo předtím.

Únava a deprese

Únava je obecný příznak, jde o příznak spousty zdravotních problémů a nemocí. Ovšem pokud máte pocit, že jste unavení a nálada jde dolů, poté se doporučuje zaměřit se na příjem vitamínu C a uvidíte, zda se nálada nezlepší. Jestliže se stále necítíte dobře, je dobré navštívit lékaře a společně najít příčinu vaší únavy.

Nepravidelný srdeční tep

Vitamín C pomáhá lidskému tělu absorbovat železo. Nízká hladina vitamínu C působí na železo, tedy jeho nízkou hladinu. A právě nízká hladina železa může vést k anémii a bušení srdce, mohou se objevit také těhotenské komplikace.

Oteklé dásně

Konzumujete-li vitamín C pravidelně, funguje také na vaše zuby a dásně. Pomáhá je udržovat zdravé a pevné. Jestliže se objeví nedostatek vitamínu C v lidském těle, může se objevit problém s dásněmi, s uvolněním zubů a podobně. Vitamín C je pro zdraví dásní zvláště důležitý – posiluje výstelku epitelu, což je bariéra, která zabraňuje průniku bakterií z dásní. Běžně se u pacientů s parodontálními problémy testuje nízká hladina vitamínu C.

Oteklé klouby

Silný nedostatek vitamínu C v lidském těle může vést ke vzniku kurdějí. Jeden z příznaků tohoto onemocnění je právě v bolest svalů a oteklých kloubů. Když je hladina vitamínu C příliš nízká, kolagen se nemůže správně formovat. Kolagen tvoří vazivovou tkáň mezi klouby. Pokud vaše tělo nemůže produkovat kolagen tím správným způsobem, mohou vaše klouby trpět.

Suché vlasy, problémy s nehty

Kolagen je klíčem v mnoha oblastech vašeho života, a to i pro udržení vaší pokožky. Jestliže vaše tělo neabsorbuje dostatečné množství vitamínu C, může se objevovat na pokožce zarudnutí, sucho, vrásnění a podobně.

Časté nemoci

Nejlepší způsob, jak eliminovat výskyt nemocí, je posílit imunitní systém. Vitamín C je nezbytný pro lidské tělo, pomáhá posilovat buňky v lidském těle. Kromě toho studie National Library of Medicine ukazuje, že hladiny vitamínu C klesají, když je vaše tělo nemocné nebo když se objevuje stres. Pokud nemáte dostatek vitamínu C, tělo může být náchylnější k různým nemocem a onemocněním. Rovněž se z běžné nemoci déle zotavujete.

Tloustnutí

Množství vitamínu C v krvi ovlivňuje to, jak vaše tělo oxiduje tuk. Studie Arizona State University provedla studii, ve které se ukázalo, že účastníci studie s nižší úrovní vitamínu C měli vyšší tělesnou tukovou hmotnost. Jestliže se objevují kilogramy navíc, nebo naopak hubnete, pak se doporučuje konzumace potravin, které mají vysoký obsah vitamínu C. Vyzkoušet také můžete doplněk vitamínu C.

Při mírné hypovitaminóze

  • se zpomaluje růst,
  • více se kazí zuby,
  • vytvářejí se modřiny,
  • organismus není odolný proti infekci, objevují se hemeroidy,
  • vznikají deprese, člověk je celkově vyčerpaný a trpí
  • žaludečními problémy.

Jak se projevují kurděje, skorbut

Při výrazné hypovitaminóze až avitaminóze dochází k onemocnění zvané kurděje.

Touto nemocí trpěli piráti a námořníci, protože jedli jenom konzervy a maso. Po odhalení kurdějí začali s sebou vozit ovoce nebo alespoň citrónovou šťávu. Kurděje neboli skorbut se projevují

  • chudokrevností (anemie),
  • křehkými kostmi,
  • atrofovanými (zmenšenými) svaly,
  • opakovanými infekcemi,
  • vypadáváním zubů,
  • častým krvácením,
  • sterilitou a
  • otokem kloubů.

U malých dětí se projevuje

  • neprospíváním (růst ad.) a
  • poruchami osifikace (nepevné kosti).

Další informace o vitamínu C

Vitamín C, neboli kyselina askorbová, je natrvalo spojena s léčením onemocnění kurdějemi. Je to bílá, ve vodě dobře rozpustná látka. Chová se jako kyselina. Snadno reaguje se vzdušným kyslíkem na fyziologicky aktivní dehydroaskorbovou kyselinu a v této přeměně spočívá i její biologický účinek. Vitamínem je pouze pro člověka, opici a morče. Ostatní savci si potřebné množství vyrobí sami a nejsou odkázáni na přívod v potravě.

Pokud je v lidském těle obsah kyseliny askorbové ve fyziologické koncentraci, je její vylučování velmi pomalé. Polovina tohoto množství se vyloučí asi za 16 dní a při konzumaci potravy bez vitamínu C se rozvoj kurdějí projeví asi za 3 až 4 měsíce. Při zvýšení koncentrace nad fyziologickou hodnotu je naopak vylučování a přeměna velice rychlá a děje se tak řádově v hodinách. Proto, pokud je zajištěn příjem v dávkách kolem 60-80 mg denně, není prakticky možné vyvolat deficit tohoto vitamínu.

Ztráty vitamínu C jsou při zpracování potravin značné a velice záleží na způsobu jejich přípravy. Snadno se ničí povařením, krájením syrové zeleniny kovovým nožem, ponecháním uvařeného jídla při vyšší teplotě. Při působení několika faktorů mohou dosahovat až 90%. Při vaření se ztrácí asi 15%, pečením asi 30%, vařením a ponecháním jídla dojít při vyšší teplotě až 70%. Nejmenší ztráty se dosahují při vaření v páře, kolem 5 až 8%. Skladováním ovoce a zeleniny klesá obsah vitamínu C přibližně o 20 až 50% v závislosti na podmínkách a délce skladování. Nejideálnějším způsobem je konzumovat zeleninu a ovoce syrové.

Pokud je vitamín C v doplňcích výživy současně se železem nebo mědí, je jeho přítomnost jako vitamínu zcela neopodstatněná. Pokud je však v takové tabletě železo ve formě Fe3+, plní úlohu oxidačně-redukčního činidla a převádí železo na Fe2+. Z takového vitamínu tělo moc užitku nemá.

Přirozené zdroje

Vitamín C se vyskytuje především v zelenině a ovoci. Jeho obsah v živočišných tkáních je poměrně malý. Dlouhou dobu byly za nejvydatnější zdroj doporučovány citrusové plody. V posledních letech se staly módní záležitostí plody kiwi. Skutečnost je ale úplně jiná. Jednoznačně nejbohatším zdrojem jsou šípky, černý rybíz, červená paprika a petržel.

Vitamín C

Denní potřeba

Jako denní potřeba se uvádějí hodnoty pro děti 40 mg; pro děti od 8 let 50 mg; pro ženy 60 mg; pro muže a těhotné ženy 80 mg; pro kojící ženy pak 80 až 100 mg.

Doporučená denní dávka vitamínu C je v ČR stanovena na 80 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je stanoveno na 2 000 mg.

V případě zájmu o podrobnější informace se můžete obracet na bezplatnou lékařskou internetovou poradnu Mamavis.

Více na MUDr. Ladislav Šafránek na www.mamavis.cz/poradna

Zdroj:

https://www.priznaky-projevy.cz/, kniha Léčivá síla vitamínů, minerálů a dalších látek, autor Jarmila Mandžuková