Máme tu další téma s populární nemocí, tedy (ne mocí) se zbavit bolesti hlavy, která je doprovázena spoustou doprovodných nepříjemných jevů. Migrénu můžeme rozdělit do dvou skupin podle příznaků a to migréna běžná(bez projevů aury) , dále migréna s aurou.
Migréna bez aury se projevuje únavou, úzkostí, nebo jinými změnami nálady. Silnou, pulzující až tepavou bolestí hlavy. Nevolností, někdy zvracením. Citlivostí na světlo a zvuk.
Migréna s aurou má předcházející stav zvaný aura, který přicházející migrénu hlásí. Jedná se například o zkreslené vidění, záblesky světla, pocit dezorientace a nevolnosti, necitlivost nebo brnění tváře, poruchy řeči, komolení slov.
Migréna trápí ženy třikrát více než může. Může se objevoval od dětství do stáří. Většina migrén 80 až 90% je běžného typu bez aury trvající od několika hodin až po několik dní. Záchvaty migrény mají nejčastější spouštěče, mezi které patří kofein, potraviny s vysokým obsahem tyraminu (např. vnitřnosti, staré uleželé sýry, uzené maso, červené víno). Další spouštěče glutamát sodný, sójové omáčka, sušené ovoce, kvasnicové pečivo. Nezapomeňte na hormony, dvě třetiny migrén jsou vázány na menstruační cyklus. Léky a změny počasí.
V předchozím článku o diabetes jsem zmiňovala manžela, který se diabetu zbavil do jednoho roku a má klid. Ten stejný případ jsem zažila já osobně, ale s migrénou, která mě trápila dlouhá léta s tím, že mi můj neurolog též zdědil, že migréna je nevyléčitelná nemoc a že se dá pouze mírnit její průběh a intenzita. Já jsem ovšem migrénu setřásla ještě v kratším časovém intervalu než byl u manžela jeden rok a více jak tři roky nemám žádnou migrénu ani náznakem.
Jistě jsme už pochopili, že úplné vyléčení z nemoci spočívá ve změně přístupu ke zdraví a nemoci. Že je potřeba úplné jinak žít a vše převzít do svých rukou, tedy zodpovědnost našeho zdraví nesvěřit pouze vědě a lékařům. Pochopení je neuvěřitelně osvobozující, ozdravné a život jako by se změnil mávnutím kouzelného proutku. Do slova.
Pokud jste na začátku cesty a migréna vás stále trápí, mám několik typů, jak si od bolestí pomoci.
-
Migréna je důsledek znečištěné krve, nedostatečně vyživovaného nervového centra, které mají za následek intenzivní bolesti většinou jen jedné poloviny hlavy.
-
Káva, černý čaj a nadměrná konzumace masa napomáhají k hromadění kyseliny močové, což se projevuje i migrénami.
-
Migréna často předznamenává cukrovku a dnu.
Migrénu lze často zastavit při prvních náznacích hrozící bolesti. Pocítíte-li první příznaky, přerušte svou činnost, lehněte si do klidné, temné místnosti a dejte si studený priessnitzův zábal . Ten sníží průtok krve tepnami, dojde k lokální vazokonstrikci a bolest se okamžitě zmírní, v některých případech i úplně zmizí. Obklad opakuje několikrát za sebou s tím, že dobu působení u migrén nepřekračujte nad osm minut.
Obvyklá léčba doporučována lékaři je medikamenty, léky které nechci zmiňovat, pokud se přikláníte k tomuto způsobu léčby, tak ji u mne nenaleznete. Lék sice bolest při migréně zastaví, ovšem problém nevyřeší, naopak odsouvá a zhoršuje.
Nabízím tedy prevenci v tom, že doporučuji vedení záznamů o jídle, změnách počasí, menstruačních cyklech a dalších faktorech, které mohou být příčinou vzniku migrény. Usilujte o vyrovnaný životní styl. Dodržujte správný čas spánku a cirkadiánní režim. Omezte konzultaci alkoholu. Vyvarujte se stresu a pokuste se přidat do vašeho času na odpočinek nácvik meditace, jógy nebo jiné relaxační techniky. Přidejte pohyb, není nic tak důležitějšího pro zdraví jako samotný pohyb. Věřte, že není ničím nahraditelný. Ostrá chůze, aerobní cvičení a běh snižují duševní napětí, zlepšují oběh krve, a v neposlední řadě zvyšují hladinu endorfinů, hormonů přirozeně tlumící bolest.
Bylinky které vám mohou pomoci: kopretina řimbaba, denně 125 mg sušených lístků, nebo extrakt obsahující alespoň 0,2 procenta účinné látky partenolidu. Jinan dvojlaločný tedy extrakt z něj jako výborná prevence před migrénou. Tento extrakt zabraňuje shlukování krevních destiček, působí protizánětlivě. Denní dávka 120 až 240mg.
Do vyživovaného programu zařaďte omega-3 nenasycené mastné kyseliny, hořčík 200 už 350 mg denně.
TENZNÍ BOLESTI HLAVY
Na rozdíl od migrény se kterou se nesetká každý a za celý život nepozná, co migréna je, se s tenzní bolestí hlavy může a také určitě setká každý z nás. Příčin je mnoho, ale pár se jich notoricky opakuje. Nejprve k příznakům a rozdílům ve srovnání s migrénou. Jde o přetrvávající nebo opakovanou středně těžkou bolest hlavy, stálého (nepulzujícího) charakteru. Většinou se přirovnává k obruči svírající kolem hlavy. Objevuje se po obou stranách hlavy (migréna na jedné polovině) .
Tenzní bolesti hlavy jsou velmi časté při dlouhodobém stresu a u sedavého zaměstnání, kde je nutné držet hlavu v jedné poloze. Zde bych doporučila krční priessnitzův zábal na krk jako prevenci nosit při práci na PC, kde nám drží hlavu a krk ve správném pravém úhlu k bradě. Napjaté svalstvo způsobuje bolest hlavy svým dlouhodobým stažením – tenzí, čili napětím. Bolest se obvykle objeví nad očima, či v týle a může se rozšířit do krku a ramenou.
Nejlépe můžeme předejít těmto bolestem rozpoznáním a odstraněním příčin. Většinu svalových bolestí vyvolává stres, který podporuje stažení svalstva a navíc stres podporuje vnímání bolesti. Jsme z náznaku bolesti hlavy vyděšený a spouští se nevědomá panika z bolesti hlavy a rozjede mechanizmus, který se těžko zastavuje. K dalším příčinám patří zraková únava, chybné držení těla, úzkost, přemíra alkoholu, přepracování.
Svépomocí můžeme masírovat spánky, zadní část krku, procvičování hlavy během práce, nebo jen zavřít oči a chvíli relaxovat s rovným držením hlavy. Pokud bolest neustupuje, vyhledejte klidnou místnost a dejte si studený priessnitzův zábal v podobě čelenky, nebo můžeme použít priessnitzův zábal na krk, který si dáme po obvodu celé hlavy. Vnitřní díl namočte do studené vody, pořádně vyždímat a díl vložit na dvě minuty na mrazák. Ne na dýl, zábal nesmí zmrznout, jen docílíme velmi studeného obkladu, který aktivuje tepelné receptory na hlavě a tím se tělo soustředí ponejvíce na místo, kam jsme přiložil zábal. Nastává úleva od bolesti a místo se prokrvuje.
Z bylinek doporučuji levandule, heřmánek , mátu, jalovec a libavku. Ředěné esenciální oleje z těchto bylin je možno vmasírovat přímo do kůže, přidat do koupele. Pokud si budete dělat teplou koupel doporučuji nohy, tedy chodila a hlavu udržovat ve studených zábalech. Tedy na hlavu studený priessnitzův obklad a na chodidla, které budou mimo vanu, dát priessnitzovy bačkory. Touto metodou docílíme většího tepelného rozdílu mezi tělem a hlavou s chodidly, tím dochází k prokrvení a téměř okamžité úlevě.
Poradna Mamavis® Monika Čížková