Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Těhotenství poradna Mamavis

HORMONÁLNÍ KOKTEJL U PORODU

Podstatné je zmínit zásadní vliv psychiky v průběhu celého porodního procesu. Prostřednictvím psychiky působíte na limbický mozek, který následně ovlivňuje naše celkové zdraví a všechny přirozené procesy v našem těle, tedy i porodní děj, včetně vyvážené tvorby hormonů s ním souvisejících.  

Schopnost vašeho těla i tělíčka očekávaného dítěte je zázračná. Společně se podílíte na zahájení porodního děje, samotného porodu i kojení. Jste hluboce připoutány k vašemu dítěti a tento vztah se neustále utužuje. Tok hormonů vašeho těla pohání tyto dobře organizované, jemně vyladěné procesy.

Důležité je, aby zdravotníci, kteří o vás v průběhu porodu pečují, znali tyto procesy, uměli s nimi pracovat a vyvarovali se jejich zbytečného narušování.

Vaše tělo umí porodit dítě a nemusí se to učit. Fascinující je zjištění jakým způsobem mateřské tělo a tělo nenarozeného dítěte při porodu funguje. Například novorozenec, který v průběhu porodního děje nebyl vystaven lékům proti bolesti je po porodu přiložením na matčin hrudník schopen připlazit se k prsu a začít sát.

Porodní hormony pomáhají vám i vašemu dítěti připravit své tělo na porod, zahájit porodní kontrakce, připravit dítě na porod a život mimo vaše tělo, dát pokyn prsům, aby začaly tvořit mléko a dítě připravit na kojení. Podporují také vznik láskyplných pocitů mezi matkou a dítětem při vzájemném pohledu do očí v prvních minutách po porodu.

Při kontrakcích a během porodu má nejvyšší hladinu oxytocin – hormon lásky a prolaktin – mateřský hormon nebo také hormon „hnízdění“. V průběhu porodu hraje velmi důležitou roli beta-endorfin, který tlumí bolest. Svůj význam má i adrenalin a noradrenalin, hormony fight or flight (udeř nebo uteč). Porod ovlivňují i další hormony, ale jejich účinek není dobře znám. Když se dozvíte více o působení uvedených hormonů, získáte představu o procesech, které ve vašem těle v průběhu porodu probíhají. Vaše psychika podílející se na všech rozhodnutích, která u porodu učiníte, může podpořit nebo naopak narušit způsob fungování hormonů.

Oxytocin

Způsobuje porodní stahy. Maximální množství se vyplavuje při otevření porodních cest, kdy dítě prochází porodním kanálem. Při zavedení epidurální analgezie k maximálnímu vyplavení nedochází. Oxytocin napomáhá euforii a po porodu přispívá k mateřskému láskyplnému přijetí dítěte. Pomáhá oddělení placenty od dělohy a jejímu vypuzení, zároveň brání silnějšímu děložnímu krvácení. Jeho produkce se zvyšuje přiložením dítěte k prsu.

Stresové hormony

Vyplavují se při strachu, pocitu nebezpečí a obavách. Mohou narušit produkci oxytocinu, zpomalit či zastavit porod. Ve chvíli, kdy jsou porodní cesty úplně otevřené a připravené na průchod děťátka, přichází potřeba krátkého odpočinku. Po této fázi cítíte náhlý příliv energie právě díky vysoké hladině adrenalinu a noradrenalinu a snadněji dojde k vlastnímu porození vašeho miminka.

Prolaktin

Prolaktin je klíčový pro tvorbu mateřského mléka. Jeho produkce se zvyšuje už v těhotenství a vrcholí během začátku porodu, kdy připravuje vaše tělo na kojení. Vysoké hladiny prolaktinu s časným kojením mohou podpořit vaše pečovatelské chování. Prolaktin zvyšuje vaši bdělost a obětavou oddanost k dítěti. Přispívá k vaší spokojenosti a fyzickému i emočnímu zdraví dítěte.

Beta-endorfin

Když čelíte stresu nebo bolesti, vaše tělo produkuje uklidňující a bolest tišící hormony zvané endorfiny. V závěru těhotenství se jejich hladina zvyšuje. U žen, které během porodu neužívají léky proti bolesti, hladina endorfinů neustále a strmě stoupá. (Většina studií zjistila prudký pokles hladin endorfinů při použití epidurální analgezie nebo léků tlumících bolest.)

Vysoké hladiny endorfinů během porodu mohou způsobit změněný stav vědomí, který vám pomáhá vypořádat se s porodním dějem. Díky vysokým hladinám se těsně po porodu budete cítit bděle a dokonce plné euforie. V časném poporodním období se endorfiny podílí na posílení vztahu mezi vámi a dítětem. Následný pokles hladiny endorfinů může přispět k „poporodní blues“ neboli poporodní depresi, kterou zažívá v raném šestinedělí mnoho žen.

Produkci endorfinů během porodu podporujete svým klidem a zdravým sebevědomím.

TĚLO DOKÁŽE, ČEMU DUŠE VĚŘÍ

V případě zájmu o podrobnější informace se můžete obracet na bezplatnou lékařskou internetovou poradnu Mamavis. MUDr. Ladislav Šafránek na www.mamavis.cz/poradna

Autor: Mgr. Jitka Baslová, MUDr. Šafránek