Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží

Astma – příběh z poradny Mamavis®

DÝCHACÍ CESTY A PLÍCE

BRONCHIÁLNÍ ASTMA

Další hojně se v dnešní době vyskytující se choroba je astma. Druhá nemoc mého manžela ze které jsem ho vyléčila. Zní to tak trochu neuvěřitelně, ale je to tak. Příběh chlapce, který od svých šesti let trpěl bronchiálním astmatem až do padesáti let, je jako pohádka o statečném rytíři. Je to ale malinko jinak, není to pohádka, ale holá skutečnosti a navíc ne o statečném rytíři, nýbrž o statečné manželce, tady o mně. Cestu a příběh k úplnému uzdravení mohu napsat, pokud bude zájem a někdo mi o něj napíše. Teď se budete soustředit na fakta pro lidi, kteří s astmatem zápasí.

Počet astmatických pacientů celosvětově narůstá! Například v USA a západní Evropě se od roku 1980 zdvojnásobil a v Číně a Austrálii je situace ještě horší. Astma se nejčastěji vyskytuje u městských dětí, ale nevyhýbá se prakticky žádné věkové, rasové i sociální skupině.

Astma se nejčastěji projeví v raném dětství, u někoho až v dospělosti a dokonce i ve stáří. Dýchací cesty astmatika jsou stále ve stádiu zánětu a přecitlivělosti na různé, běžně neškodlivé látky, jako pyly, prach a zvířecí chlupy. Během astmatického záchvatu se stáhnou hladké svaly a dochází k zánětlivé reakci, otoku sliznice a produkci vazkého hlenu, který ucpává bronchy, což vede k nedostatku kyslíku v celém těle. Tento stav vyvolává u postiženého pocit dechové tísně, dušnosti až ohrožení na životě. (Manžel mi pocit při záchvatu popisoval , ať si představím, že se pořád nadechuji, ale nemůžu vydechnout). Záchvat trvá od několika vteřin po několik dnů. Je doprovázený kašlem s velkým množstvím hlenu, občas i s bolestí vystřelující do ramene.

Léčba je v dnešní době závislá na lécích. Léky se dělí do dvou skupin

  • Protizánětlivé, používají

se preventivně v inhalační formě, např. kortikoidy, chromoglykan disodný a nedocromil

  • Bronchodilatátory, působí na rozšíření a zprůchodnění bronchů

Léky napomáhají astma držet na uzdě, nedovedou řešit příčinu. Ta spočívá v nahromaděném hlenu v průduškách. Více o prevenci v příštích článcích.

Následují rady berte jako doplněk k lékům, které máte od svého lékaře. Astma je závažná nemoc, kterou nelze podcenit a je třeba vše konzultovat s lékařem.

Alternativní doporučená terapie

-pravidelné cvičení zlepšuje funkci plic

– plavání, cyklistika, chůze, tanec

– bylinky jako jsou kořen ibišku, divizna, lékořice

– zvýšený příjem vitamínu A , bezpečná dávka u dospělých asi 300 mg denně po dobu tří měsíců

– cvičte jógu a tchaj-ťi

– inhalace vody z vařených brambor

Priessnitzůvz hrudní zábal obklad na hrud, bedra, kyčlepriessnitzovy zábaly Mamavis na hrudník

-dechová cvičení

BRONCHITYDA

Akutní bronchitida je onemocnění zimní chřipkové a rýmové sezóny. Když se virové onemocnění dostane do plic , může na něj nasednout bakteriální infekce. Dojde k zánětu sliznic dýchacích cest a zvýší se tvorba hlenu, který dýchací cesty ucpává. Bronchitida zpravidla odezní za dva až tři týdny. Pokud se vleče déle je nazývána jako chronická bronchitida.

Předejít bronchitidě je obtížné, můžeme se vyhýbat kontaktu s nemocnými, dodržovat hygienické opatření, při práci s dráždivými látkami, používat ochranné pomůcky.

Svépomocí doporučuji

  • Pití velkého množství tekutin, nejlépe neslazeného čaje

  • Používat zvlhčovače vzduchu

  • Spaní v polosedě, nebo v poloze na břiše

  • Nekuřácké prostředí je základ

  • Bylinné čaje z divizny, eukalyptu, amerického jilmu, lékořice a ibiškového kořene

  • Kořene křenu využijte jak zevně tak i pijte po kávových lžičkách šťávu vymačkanou z něj

  • Priessnitzovy zábaly Mamavis na hrudník ( udělejte si klasický priessnitzův zábal, který nechte působit 60 až 90 minut i déle. Je potřeba mít zábal po celém obvodu hrudníku i na zádech, tam jsou průdušky také. Když vyndáme vnitřní díl, namočíme do studené vody a pořádně silou vyždímáme, tak následující minuty sice ucítíte chlad, ale po pěti minutách začne tělo vytvářet teplo, které má velikou sílu a rozpouští hlen, který snadněji vykašleme.

Poradna Mamavis Monika Čížková, více dotazů zde

Zdroj: Kniha Sám sobě doktorem, nakladatelství START, Jiří Cingroš

Vybrané stránky z knihy: Viking Penguin. Informed Decisions: The Complete Book of Cancer Diagnosis, Treatment, and Recovery b Gerald P. MUrphy, M.D. Lois B. Morris and Dianne Lange. 1997 by the American Cancer Society.