Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Bolest kloubů Mamavis zábaly

Víte, jaký je rozdíl mezi artritidou, artrózou a revmatismem?

Jedním z nejběžnějších onemocnění lidské populace jsou problémy s klouby. Podobné problémy, ale rozdílné příčiny. Artritida, artróza nebo revmatismus? Co to je a jaký je mezi nimi rozdíl?

Bolest kloubů je signalizací poškození některé z částí kloubu a přináší s sebou další problémy. Obecně se těmto problémům říká revmatismus, což znamená bolest svalů a klubů. Odlišné příčiny, průběh a rozsah poškození definují různá onemocnění. Lidmi mohou být zaměňována, ale rozhodně neznamenají totéž.

Artritida

Jedním z revmatických onemocnění je revmatoidní artritida. Ta postihuje zhruba 1 % celé populace s tím, že ženy trápí až 3x častěji. Artritida je chronické zánětlivé onemocnění kloubů a vede k destrukci a deformity kloubu.

Příčinou je narušení imunitního systému, které vede právě k rozvoji chronického zánětu klubu. Zánět pak poškozuje kloubní tkáně, což vede k bolesti a otokům. Zpravidla postihuje větší počet klubů najednou.

A jaký je průběh nemoci? Uvnitř kloubu se formuje revmatická tkáň. Tato tkáň následně prorůstá kloub skrz naskrz až do jeho nitra, a tím poškozuje chrupavku i přilehlé kosti. Ze začátku jsou poškozeny pouze okrajové části kosti, které jsou součástí kloubu. Postupně ale dochází k úplné destrukci kloubní štěrbiny.

Léčba artritidy

Léčit otoky kloubů a bolest a další příznaky jsou potlačovány příslušnými léky. Existuje ale i řada dalších osvědčených postupů, které mohou přinést úlevu, ale i zpomalení nemoci.

U lehčích forem je doporučeno užívat nesteroidní přípravky (např. aspirin, ibuprofen), které ovšem neléčí, pouze tiší bolest a při dlouhodobém užívání mohou způsobit problémy se zažívacím traktem.

Je možné užívat ale i nesteroidní antirevmatika, které mají stejné účinky, ale jsou šetrnější k zažívacím orgánům. Na druhou stranu mohou negativně ovlivnit funkci ledvin, cév a srdce.

V krajním případě, kdy nepomohly léky nebo způsobují těžké vedlejší účinky, se přistupuje k chirurgické léčbě. Například nefunkční kloub se nahradí umělým.

Jde to i jinak:

  • Pravidelné cvičení – zmírňují postižení kloubů a posilují svalstvo
  • Střídání chladu a tepla
  • Koupele
  • Elektroterapie
  • Masáže
  • Léčba světlem
  • Zdravá výživa – pro snížení nadváhy, která zatěžuje klouby
  • Kloubní výživa – kolagen
  • CBD – někomu může přinést úlevu i užívání CBD

Artróza / osteoartróza /osteoartritida

Artróza je u lidí mnohem častější. Postihuje až 12 % populace a obvykle se objevuje u lidí starších 70 let (až 70 % lidí z této skupiny trpí artrózou). Nejčastěji trápí kyčle a kolena.

Artróza je označením pro degenerativní kloubní změny, které postupně ničí kloubní chrupavku. Kvůli porušené rovnováze kloubní výživy chrupavky měknou a jsou tak méně odolné proti zátěži. Je typická tím, že se v kloubech tvoří kostěné výrůstky (osteofyty). Všechny tyto změny způsobují bolest a omezenou pohyblivost kloubu.

Ale nemyslete si, že je artróza onemocněním pouze starých lidí. Postihnout může i lidi s nižším věkem.

Léčba artrózy

Stejně jako u artritidy se užívají léky na úlevu od bolesti. Silné bolesti se zahání injekcemi kortikosteroidů. V počátečních stádiích je možné udělat ošetření kloubních struktur. Dále je možné podstoupit operaci na úpravu osy kloubu, které má za úkol minimalizovat jednostranné přetížení kloubů. Těžké postižení opět vede ke kloubní náhradě.

Základní rozdíly

ArtritidaArtróza
Zánět kloubu (infekční i neinfekční)Degenerativní kloubní změny
Příčiny: viry, bakterie, zvýšená hladina kyseliny močové, či autoimunitní příčinaPříčiny: nadměrná zátěž, obezita, úraz, cukrovka, případně dědičnost
Příznaky: bolest, otok, zarudnutí, zvýšená teplota kloubů, ranní ztuhlostPříznaky: bolest po určitém pohybu, ztuhlost, omezenost pohybu, deformovanost, otok v krajním případě

Kohoutová Klára