Každá žena se alespoň jednou za život setkala s bolestivou menstruací, většina opakovaně. Pokud jsou bolesti výrazné a vyskytují se opakovaně, hovoříme o tzv. premenstruačním syndromu (PMS). Věděli jste ale, že od bolestí spojenými s menstruací si můžete pomoci i přírodní cestou?
Co je to PMS?
PMS, premenstruační syndrom, zahrnuje jak fyzické bolesti, tak i psychické obtíže, které se začínají objevovat už týden před samotnou menstruací. PMS způsobuje pokles estrogenu, ženského pohlavního hormonu v těle a zároveň nárůst progesteronu.
V důsledku změny hormonální hladiny se mohou také objevovat problémy s vysokým krevním tlakem nebo naopak nízkým.
Mezi nejčastější fyzické a psychické projevy patří:
- Podrážděnost, náladovost
- Přecitlivělost, plačtivost
- Nesoustředěnost
- Bolesti hlavy
- Bolesti a zvýšená citlivost prsou
- Bolesti v podbřišku, pocit nafouknutého břicha
- Únava
- Zvýšení hmotnosti v důsledku zadržování vody
- Zhoršení pleti, výskyt akné
Jak si poradit s bolestivou menstruací?
Všechny ženy se snaží najít způsoby, jak potlačit konkrétní příznaky, hlavně ty fyzické, bolestivé. S těmi psychickými se totiž musí každý měsíc vyrovnat spíše okolí.
Bylinková cesta
Než poběžíte pro léky, vyzkoušejte přírodní sílu bylinek, naše babičky na ně nedaly dopustit.
Kontryhel obecný
Kontryhel je typicky ženskou bylinkou a pomáhá nejen na obtíže spojené s menstruací. Dále pomáhá s problémy močových cest, posiluje žaludek, pomáhá při zánětech vaječníků. Vyzkoušet můžete kontryhelový čaj i sedací koupel.
Řebříček obecný
Řebříček je další skvělou bylinou, která vám pomůže v boji proti menstruačním křečím. Mimo to působí protizánětlivě a je močopudný. Řebříček také pomáhá při bolestech břicha, průjmech a bolestech hlavy.
Jetel luční
Věděli jste, že i obyčejný jetel patří mezi léčivé rostlinky? Mimo to, že uvolňuje křeče, pomáhá i s tvorbou estrogenu a vyrovnávání hormonálních hladin.
Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná zmírňuje jak PMS, tak uvolňuje křeče i při samotné menstruaci. Pomáhá také zbavit se stresu nebo při problémech s nespavostí a celkově má uklidňující účinky na lidský organismus.
Blahodárné teplo!
Určitě už máte sama vyzkoušené, že to, co pomáhá proti bolestem je teplo. Pravidelně si tedy dopřejte teplou sprchu, která dokáže zahnat tolik nenáviděné křeče. Dopřávat si také můžete sedací koupele.
Do postele nebo na gauč pod deku doporučujeme přibalit nahřívací polštářky a umístit je na podbřišek.
Saunování
Věděla jste, že i saunování vám může během vašich dnů parádně ulevit? Krátké prohřátí a následná sprcha vám přinese úlevu.
Pokud máte tedy saunování ráda, podívejte se, jak na saunování během menstruace. Mnoho lékařů se shoduje například v tom, že během prvních dnů menstruace není vhodné saunu navštěvovat.
Priessnitzovy zábaly
Pokud jsou vaše bolesti velké, doporučujeme vyzkoušet také Priessnitzův obklad. Setkala jste se s ním asi jako malá při angíně nebo horečce a kašli. Pomáhá ale zmírnit právě i menstruační bolesti.
Stravou proti bolestem
Přesto, že vás během vašich dnů honí chutě na sladké a máte pocit, že byste snědla vše, co se vám dostane pod ruce, s bolestmi se dá bojovat i stravou.
Během menstruace si dopřejte potraviny bohaté na vápník, dostatečně pijte a naopak omezte cukr, živočišné tuky a bílé pečivo.
Jak stabilizovat krevní tlak?
Výkyvy tlaku v období před a během menstruace mohou způsobit závratě a další obtíže, které se odráží v každodenním životě.
V případě obtíží je dobré se pravidelně měřit tlakoměrem, kontrolovat své hodnoty, popř. se podívat po přírodních možnostech stabilizace. Pomoct by vám mohla např. dvouměsíční kúra na stabilizování těžkostí s menstruací.