Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží

Trápí Vás tenisový loket?

Ačkoliv se může zdát, že tenisovým loktem trpí, jak už název napovídá, pouze tenisté, není tomu tak. Spolu se podíváme na to, jaké mohou příčiny, příznaky a co Vám může pomoci na bolesti.

Formy tenisového lokte

  • akutní forma – tato forma vzniká při fyzicky náročné práci nebo při sportu. V tomto se případě se jedná o celkově přetížení svalů a šlach v celé ruce, což se může projevovat bolestmi především právě v oblasti lokte. 
  • chronická forma – při této formě vzniká problém v delším časovém horizontu. O této formě mluvíme, jsou-li bolesti přetrvávající více než 6 týdnů. V tomto případě může jít o zánět v celém těle.

Příčiny tenisového lokte

  • práce na zahradě
  • práce u počítače – pohyb myší
  • řeznické práce
  • psaní
  • sport, při kterém vrháte, házíte nebo odpalujete raketou
  • kuchařské práce
  • štípání dřív
  • a jiné

Příznaky tenisového lokte

Typickým a především hlavním příznakem tenisového lokte je bodavá bolest ve vnější oblasti lokte, která může vystřelovat až k ramennímu kloubu nebo do předloktí. V tomto místě můžete pociťovat také horkost, která značí zánět. Dalším z příznaků můžete být také otok okolo lokte. Bolest se může objevovat při zatížení například při zvedání nebo při sportovních aktivitách. Bolest může být však také stálá, a nemusí na ní mít vliv žádná zátěž. 

Léčba tenisového lokte

Kromě léků je při léčbě důležité dodržovat klidový režim a loket nepřepínat, aby měl možnost zregenerovat. Aby se svaly opravdu nenamáhaly, je dobré zafixovat ruku ortézou. Pro předejití nebo při počátku komplikací je nejlepší změnit své stereotypy, a to ať už se jedná o rekreační sport nebo při práci na PC, kde může být problémem nevhodná myš.

Pomoci Vám může také fyzioterapie a správní cviky, které Vás naučí právě odborník. Stejně tak může být vhodná Dornova metoda. Jedná se o bezpečnou metodu, kterou však musí vždy provádět odborník. Dále mohou pomoci rázové vlny, tejpování a různé léky a masti na bázi zklidňujících analgetik. 

Skvělé jsou také octové zábaly a ledování postiženého místa. Pomoci Vám při tom mohou Priessnitzovy zábaly na lokty Mamavis. Vnitřní je možný namočit právě do octa, které je dobré nechat vychladit v lednici. Vnitřní díl je také opatřen kapsou, do které je možné vložit chladící polštářky

Ve všech případech je nutné navštívit lékaře, pro vhodnou diagnostiku při potížích.