Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Mamavis dýchání

SOUVISLOST MEZI DÝCHÁNÍM A PŘEKYSELENÍM

Tělo v podstatě nepřetržitě bojuje o udržení přesného pH krve, které je pro něj smrtelně důležité (aby se nezastavilo srdce). Tomuto úkolu je ochotno obětovat cokoliv v těle. pH moči vylučované ledvinami poměrně rychle kolísá podle momentální situace v těle, pH moči zadržované močovým měchýřem je pak zprůměrováním toho co se vylučovalo ledvinami od předchozího vyprázdnění močového měchýře. I tak je pH moči dynamicky se měnící hodnota, která by se v ideálním případě pohybovat kolem čísla 7.

To, že se tak většinou neděje, ukazuje naše rezervy v životním stylu.

pH moči nás informuje o dvou zdrojích překyselení současně:
a) o tom jak moc kyselinotvorné či zásadotvorné potraviny po strávení přešly do našeho metabolismu
b) o tom kolik kyslíku jsme do těla dodali a kolik kyselého kysličníku uhličitého jsme vydýchali.

Každá živá buňka lidského těla potřebuje ke své existenci stálý přísun energie. O tu se starají geniální nitrobuněčné organely – mitochondrie. Dokáží spalovat (a tím měnit na energii) především glukózu a tuky. Při dostatečném přísunu kyslíku je odpadem pouze voda a kysličník uhličitý, kterého se naše tělo dokáže velmi snadno zbavit vydechováním.

Tělo funguje podobně jako kamna – čím lepší je přívod vzduchu, tím lepší je spalování.

Při nedostatku kyslíku se kamna zanáší mourem a dehtem, tělo toxickými kyselými látkami.

Uvolňování energie z potravy je při nedostatku kyslíku podstatně menší. Navíc se v nedostatečně okysličených buňkách začne hromadit kyselina mléčná a její sloučeniny (laktáty).

Kyselina mléčná přímo uvnitř buňky je pro její vnitřní prostředí toxická. Tělo má sice řadu ochranných mechanismů, jak kyselinu z buňky odstranit a na jiném místě její toxicitu dočasně snižovat. Obranný mechanismus se při dlouhodobě nedostatečném dýchání postupně vyčerpá. Pak dochází doslova k poleptání jakéhokoliv orgánu v lidském těle.

Kdo si z  hlubokého dýchání na doraz udělá užitečný koníček, má mnohem větší šanci na zdravou dlouhověkost. Podrobnější informace získáte v naší bezplatné internetové poradně.

Správně by se mělo vdechovat i vydechovat pouze nosem. Podrobnosti v článku zde: 

Jedinou výjimkou je situace, kdy krájíme cibuli – tehdy se vyplatí vdechovat ústy a vydechovat nosem. Pokud se to povede bez jediného chybného nádechu nosem, budeme nad cibulí mnohem méně slzet. Důvod je jednoduchý – spouštěčem slzení je podráždění nosní sliznice (nikoliv podráždění očních sliznic).