Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Priessnitz s rýmovníke

Seriál o bylinkách : VII. díl – Majoránka a její využití mimo kuchyň

Majoránku Vám asi netřeba představovat. Známe ji určitě každý a víme, do kterých pokrmů ji přidat. Víte ale, že má i zdravotní benefity a dokáže nám pomoci? Její užití mimo kuchyň znali již staří Egypťané, Peršané a Řekové.

Majoránka pochází se Středomoří. Do Evropy se dostala z Jeruzaléma během křižáckých výprav. O majoránce se říká, že je to božská bylina, díky spojení s bohyní Afroditou, která ji prý vtiskla onu známou aromatickou vůni. Majoránka se však jmenuje po Marjánce, pohanské bohyni studánek, květů a zamilovaných. Staří Římané ji dokonce považovali za bylinu lásky a afrodiziakum. V Evropě z ní nosívaly nevěsty věnce. Tento zvyk se stále uchovává v jižní Evropě.

Majoránka patří k jednoletým až dvouletým bylinám. Léčivé účinky obsahují především kvetoucí vrcholky. Květy majoránky dozrávají pouze v teplých oblastech. Nejlepším způsobem sušení je hluboké mražení, pro maximální zachování aromatických látek.

Majoránka nám může pomoci na:

  • podporu činnosti nervové soustavy
  • udržení normální hladiny cukru v krvi
  • menstruační bolesti a silné krvácení
  • normální funkci jater a trávení
  • pročištění organismu
  • boj proti neurozám
  • problémy s nadýmáním
  • tišení migrén
  • rýmu a astma

Z majoránky se nejčastěji dělá čaj, kdy zalijeme 2 polévkové lžíce majoránky ¼ litrem vroucí vody. Necháme 10 až 15 minut vylouhovat a poté scedíme. Majoránkový čaj nám pomůže na silné menstruační krvácení i menstruační bolesti, při nadýmání nebo na pročištění organismu.

Dalším způsobem užívání majoránky je olej. Ten uděláme tak, že si vezmeme čirou láhev, naplníme ji čerstvými lístky majoránky, zalijeme olejem a necháme 10 dní na teplém místě. Olej můžeme použít při bolestech hlavy, nadměrném stresu, při poranění měkkých tkání nebo můžeme potřít místo kousnuté hmyzem.

NÁŠ MAMAVIS TIP

Frotografie : mamavis.cz, google.com

Majoránkovým olejem můžete potřít vnitřní díl naší zábalové čelenky, což Vám může pomoci při bolestech hlavy nebo při zvýšeném stresovém vypětí.

Při potížích spojených s respiračním onemocněním můžete majoránkový olej vetřít do vnitřního dílu zábalu na krk.