Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Mamavis bylinky

Seriál o bylinkách: VI. Díl – Třezalka tečkovaná a její dvě tváře

Třezalka tečkovaná, nebo-li bylina Svatého Jana, umí být nápomocná na mnoho obtíží, stejně tak ale může člověka při špatném užívání dost potrápit. V článku si řekneme, jak třezalka vypadá, kde se jí nejlépe daří a dáme Vám pár rad, v čem Vám může tato bylina pomoct, a kdy si naopak dávat pozor.

Třezalka tečkovaná a její výskyt

Tato bylina se zlato- žlutými květy roste na mezích, na lukách a okrajích lesních cest od července do září. Má ráda teplá, sušší a slunná místa. Je 25-60 cm vysoká a má rozvětvené stonky. Bezpečně ji poznáme tak, že rozmačkáme jeden otevřený květ. Pokud z něho vyteče červená šťáva – hurá, máme třezalku tečkovanou. Pokud chceme třezalku použít na přípravu čaje nebo jako přísadu do koupele, sbíráme kvetoucí nať. Pokud si z třezalky chceme vyrobit olej, sbíráme pouze květy.

Na co se třezalka může použít a s čím nám pomůže?

Čaj z třezalky se používá při nervových obtížích všeho druhu, při nadměrném stresu při zraněních po úderech a je také skvělým pomocníkem při průjmech. Pití čaje nám může pomoct při nepravidelné a bolestivé menstruaci. Dobře léčí i zánět trojklanného nervu, pokud k pití čaje přidáme i potírání postiženého místa olejem z třezalky.

Olej z třezalky se používá při postižení nervů, jako jsou záněty, neurózy či slabost nervů. Tato tinktura se jinak označuje i jako „arnika pro nervy“. Používáme také na otevřené rány, výrony krve nebo na oteklé žlázy. Skvělé pomáhá i při revmatizmu a při bolestech kloubů.

Třezalkou můžeme dále léčit deprese, hysterické záchvaty, špatný spánek, poruchy řeči i noční pomočování. Při všech těchto problémech je dobré udělat si z třezalky sedací koupel, abychom podpořili účinek čaje. Pomůže kojencům s bolavým bříškem upokojit bolesti.

Třezalku je vhodné používat delší dobu , jelikož její účinky se objeví až cca za 2 týdny od začátku užívání. Pokud trpíte nějakým závažnějším onemocněním (například Roztroušená skleróza, či jiné onemocnění postihující nervy) , je vhodné třezalku užívat dlouhodobě. Jinak je vhodné třezalku užívat po dobu 6ti týdnů, na alespoň 3 měsíce vynechat, a poté znovu začít užívat až na 6 týdnů.

Kdy třezalku neužívat?

Třezalku neužíváme, pokud žena bere hormonální antikoncepci, snižuje totiž její účinnost. Nekombinujeme s léky na depresi, s antivirotiky, léky na ředění krve. Je dobré užívat tuto bylinu v kombinaci s jinými bylinkami (například s meduňkou nebo dobromyslí) Třezalkový olej nepoužíváme před sluněním, mohlo by dojít ke spálení pokožky. Bylinky neužíváme ani před plánovaným chirurgickým zákrokem, kvůli možné interakci při celkové či lokální anestezii.

Jak si připravit čaj

Čaj připravíme tak, že 2 čajové lžičky suché třezalky zalijeme šálkem vroucí vody. Necháme 15 minut louhovat a poté přecedíme. Nedoporučuje se pít více jak 3 šálky denně a nejlépe, jak už jsme zmiňovali, nakombinovat s jinou bylinkou.

Domácí třezalkový olej

Na Janův olej, jak se tento olej také nazývá, budeme potřebovat 50g čerstvých květů, 50 ml 95% líhu a 250 ml slunečnicového oleje.

Květy navlhčíme a smícháme s líhem a olejem a 2 hodiny zahříváme v páře. Když květy zkřehnou, přecedíme a tekutinu přelejeme do láhve. Výrazně červenou tekutinu poté používáme třeba na léčení kožních chorob.

NÁŠ MAMAVIS TIP

Zdroj fotografií : www.mamavis.cz, google.com

Olej z třezalky můžete použít do našich vnitřních dílů v zábalech.

Třeba při bolesti zad, nebo kloubů.