Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Správné dýchání

PROČ DÝCHÁNÍ JEN NOSEM

(místo tradičního výdechu ústy, doposud často doporučovaného fitness centry i rehabilitačními pracovišti).

Nosní sliznice plní několik funkcí současně:

  • Čistí, ohřívá a zvlhčuje vdechovaný vzduch.
  • Nepřetržitě likviduje respirační infekce v něm obsažené, protože je součástí primární imunity.

Aniž si to uvědomujeme, všechny tyto funkce jsou poměrně energeticky náročné. Nosní sliznice je schopna uvedené funkce plnit nepřetržitě, pokud daný organismus zajistí přijatelné podmínky.

V 80. letech minulého století oficiální vědecká medicína označila pokročilou atrofii nosní sliznice jako nevyléčitelnou. Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, kdy doslova každý nádech je utrpením. Suchý vzduch se zvlhčuje v hrtanu a někdy ještě níže. Nosní sliznice vykazuje abnormální suchost a slizniční kapiláry jsou náchylné k prasknutí a krvácení. Sám jsem tenkrát tímto onemocněním trpěl. Postupně se ukázalo, že je to jen další z řady přicházejících zdravotních neduhů. Opět domácí sebeuzdravování představilo své rozšířené možnosti. Už tenkrát jsem využil zkušenosti, které přináší indická jóga už po staletí. Konvičky néti je jógová technika známá z ayurvédy. Její podstatou je pročištění nosu proudem mírně slané vody. Když se k tomu přidaly další techniky, o kterých tenkrát oficiální medicína neměla ani potuchy, stal se jeden z mnoha zázraků mého života, došlo k postupnému zregenerování sliznice a tím k zázračnému uzdravení.

Obsáhlý úvod je vysvětlením, proč zdraví své nosní sliznice věnuji tolik péče a proč dbám o její maximální doživotní komfort. Jednou z důležitých podmínek této
zvýšené péče je důsledné dýchání jen a jen nosem. Nádech nosem, výdech nosem místo tradičního, ve sportovní oblasti doposud často doporučovaného, nádech nosem a výdech ústy.


Při nádechu nosem sliznice plní všechny v úvodu zmíněné funkce. Při výdechu nosem získá sliznice tolik potřebný čas pro REGENERACI, prochází zde čistý, ohřátý a vlhký vzduch z plic.

Podobné zkušenosti nás učí, jak užitečné může být nepodlehnout většinovým stereotypům a nebát se experimentovat.

Autoři: Mgr. Jitka Baslová

             MUDr. Ladislav Šafránek