Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Otužování a jeho vliv na zdraví dle zásad Mamavis a Priessnitze

Otužování a jeho zdravotní benefity

Taky jste zaznamenali narůstající zájem o otužování během lock downu? Nebo jste ho snad sami vyzkoušeli? Měli byste vědět, že otužování není pouze módní trend. Opravdu nám může dát hodně, a to nejen našemu tělu, ale prospívá i psychickému stavu.

Otužování

Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, popřemýšlejte o otužování. Teď přes léto je nejlepší čas, kdy s otužováním začít. A kdo ví? Třeba se stane součástí vašeho života.

Otužilcem se nestanete ze dne na den. Chce to trpělivost a pravidelný trénink. Zvlášť pokud patříte mezi teplomilce, kteří si rádi dopřávají horkou vanu, doma vytápí až do května a v září už hledají v šatníku mikinu a svetr.

Otužovat se můžete každý den, důležitá je soustavnost, protože pokud přestanete, otužilost rychle vyprchává.

Žádný spěch

Všechno má svůj čas a ani při otužování není kam spěchat. Začínejte postupně. Nemusíte hned skákat do studené vody. Začínejte klidně otužování vzduchem. Nejúčinnější je potom otužování vodou.

Začátečníci mohou přistoupit k otírání se mokrou žíňkou, potom k polévání a nakonec ke sprchování a studené koupeli v horském potoce, řece, rybníku apod.

V letních měsících se doporučuje trávit ve studené vodě 3 – 5 minut, v zimě je to o něco méně, stačí i minuta.

Kde se můžu otužovat?

Možností, jak se otužovat je mnoho a nejlepší je přistoupit k jejich kombinaci – čas od času si zajít do sauny, ráno cvičit při otevřeném okně nebo venku, neoblékat si zbytečně moc vrstev oblečení a sprchovat se pod vlažnou nebo studenou vodou.

Pomáhá také před spaním si pořádně vyvětrat v ložnici, procházet se naboso v ranní rose, v zimě třeba i v čerstvě napadaném sněhu.

Benefity otužování

Jak už jsme zmínili, otužování přináší mnoho benefitů. Proč se tedy začít otužovat?

Silná imunita

Díky otužování zvládá lidský organismus rychleji reagovat na změny v okolí. Tím, že se budeme pravidelně otužovat se tělo lépe adaptuje na chlad a lépe potom zvládneme období chřipek.

Otužování má pozitivní vliv na náš imunitní systém. V případě, že nás přece jen chřipka nebo angína potká, zvládneme je mnohem rychleji a s jednodušším průběhem.

Posílení kardiovaskulárního systému

Otužováním posilujeme také kardiovaskulární systém. V chladu se roztahují naše cévy, prokrvuje se tak celé tělo a obecně posilujeme vitalitu naší tělesné schránky. Snižuje se také riziko vysokého krevního tlaku.

Pozitivní změny popisují také lidé s chronickými onemocněními, např. bolestmi kloubů. Kromě zábalů na kolena, můžete začít také s otužováním a uvidíte, že chronické bolesti ustoupí do pozadí.

Řešení pro alergiky

Pokud vás během roku trápí alergie, zbystřete! Otužování je jedním ze způsobů, který může napomoci ke zmírnění příznaků alergií. Zkuste to a uvidíte. Možná bude brzy konec nepříjemnému svědění a vyrážkám.

Antioxidační vliv

Otužilci také mají v krvi vyšší výskyt oxidačních enzymů. Co to znamená? Jejich buňky jsou schopny rychlejší regenerace, jejich pleť nepodléhá tak rychle stárnutí.

Pomocník při hubnutí

Otužování je skvělým doplňkem při hubnutí. Nikdo netvrdí, že jakmile vlezete do sauny nebo do rybníka, zhubnete pět kilo, ale teplotní šok podporuje rychlejší spalování kalorií a nastartování metabolismu.

Psychická pohoda

Je prokázáno, že při sprchování ve studené vodě se z našeho těla vyplavují hormony štěstí, tzv. endorfiny. Ty nám potom přináší do života skvělý pocit, spokojenost a psychickou pohodu.

Alena Mrvíková