Věděli jste, že spánkem člověk stráví až třetinu svého života? Je tomu tak. Třetina života je docela dlouhá doba, proto bychom se měli snažit, aby byl náš spánek plnohodnotný a co nejvíce kvalitní.
Bohužel, pokud trpíte nespavostí nebo dalšími poruchami spánku, nejste v tom sami. Potížemi se spánkem se trápí až polovina populace. Důležitost spánku bychom ale neměli podceňovat. Spánek je základní lidskou potřebou a slouží k fyzické i psychické regeneraci.
Problémy se spánkem ovlivňují:
- Náladu
- Pozornost
- Celkový psychický a fyzický stav
- Paměť
- Imunitu
Jak řešit poruchy spánku?
Důležité je odhalit příčiny poruchy spánku
Když víte, kde je zakopaný pes, můžete začít pracovat na odbourání příčin poruch spánku a tím se obtíží zbavit. Pokud zjistíte, že porucha spánku je způsobená psychiatrickým nebo neurologickým onemocněním, zaměřte se nejdřív na léčbu tohoto onemocnění.
Pokud je nespavost způsobená osobními problémy, nadbytkem stresu a strachu, je na místě začít je řešit s psychologem a zaměřit se na možnosti, jak se zbavit stresu a zpracovat negativní emoce.
Někdy je třeba také potřeba zapracovat na změně životního stylu. Přemýšlet můžete také o změně vámi užívaných léků, pokud si myslíte, že nespavost je jejich nežádoucí účinkem.
TIP: V případě, že potíže přetrvávají a nevíte si rady, zkuste navštívit spánkovou laboratoř.
Léky na nespavost jako krajní řešení
Hypnotika jako jsou nitrazepam, stilnox nebo promethazin by měly být až krajním řešením vašich problémů se spánkem. Ano, léky vám sice pomohou rychleji usnout a nebudete se tak muset hodiny převalovat v posteli. Navodí vám ale hlavně lehký spánek a ráno se tak budete budit stejně unavení jako jste večer uléhali.
Vyzkoušejte cestu bylin
Na bylinky nedaly dopustit už naše babičky. Vyzkoušejte i vy sílu bylin, které dokáží s nespavostí zatočit a zkvalitní váš spánek. Patří mezi ně:
Meduňka lékařská
Silice meduňky lékařské má zklidňující účinky a pomáhá navodit klidný spánek. Meduňka vám může pomoci řešit také úzkosti, deprese, bolesti hlavy, migrény, těhotenské nevolnosti nebo problémy s vysokým krevním tlakem.
Kozlík lékařský
Obsahuje kyselinu valerenovou a ta přispívá ke zlepšení spánku a ukrátí nám domu usínání. Kozlík lékařský celkově zklidňuje nervový systém. Kromě čajů můžete vyzkoušet také kapky.
Třezalka tečkovaná
Výborným přírodním antidepresivem a pomáhá tak zlepšovat náladu, snižovat depresi, úzkost i nespavost. Nedoporučuje se však kojícím a těhotným ženám, lidem s poškozenými ledvinami, játry nebo kardiologickými obtížemi.
Mučenka pletní
Malý zázrak, který zklidňuje napětí, vnitřní neklid, úzkost, strach i nespavost. Není vhodná pro řidiče nebo těhotné ženy a kombinovat byste ji neměli ani s antidepresivami.
Heřmánek pravý
Úplnou bylinkovou klasikou je léčivá bylinka, heřmánek pravý. I ten si dokáže poradit se špatným spánkem a relaxací.
Mateřídouška
Prospívá trávení, pomáhá uvolnit dýchací cesty a také navozuje psychickou pohodu a klid, tiší menstruační bolesti. Využít ji můžete například i do koupele nebo jako součást studených zábalů.
Chmel
Ano. i chmel má pozitivní účinky na spaní. Neznamená to ale, že začnete popíjet pivo každý den a vaše problémy se spánkem budou vyřešeny. Bavíme se o chmelu jako bylině, který se často používá jako součást čajových směsích.
Tip: Až vyrazíte do lékárny, podívejte se po doplňcích stravy obsahující melatonin. Melatonin je spánkový hormon, jehož hladina v našem těle s přibývajícím věkem postupně klesá a někdy není na škodu ho doplňovat.
Další tipy, jak řešit poruchy spánku
- Vyzkoušejte aromaterapii
- Nebojte se zařadit do svého života meditaci, mindfulness nebo cvičení jógy
- Zbavte se technologií a modrého světla ze svého dosahu alespoň 2 hodiny před spaním a místo telefonu sáhněte třeba po kvalitní knize
- Před spaním dostatečně vyvětrejte místnost
- Přes den se snažte být aktivní, nedopřávejte si odpolední šlofíky a postel využívejte jenom ke spaní, k žádnému povalování nebo pracování
Alena Mrvíková