Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Bolest kloubů zábaly Mamavis dle Priessnitze

Inspirace, jak udržet klouby v dobré kondici bez bolesti

Trápí vás bolesti kloubů? To nejste bohužel ani první ani poslední. Problémy s klouby má až třetina Čechů. Jak ale udržovat klouby v dobré kondici a dopřát si tak bezbolestný pohyb i při sportu?

Proč klouby bolí?

Vždy, když nás něco bolí, je dobré zajímat se o příčiny a snažit se pochopit fungování našeho těla. Klouby spojují kosti našeho těla a umožňují jejich pohyb. Důležitá je hlavně kloubní chrupavka, která zabraňuje přímému kontaktu dvou kostí, snižuje tření a tlumí zátěž. V případě, že dochází k jejímu úbytku, dochází právě k bolestem kloubů.

Příčiny bolestí kloubů jsou ale různé. Může se jednat o různá dědičná onemocnění nebo třeba poruchy imunitního systému. Mezi nejčastější kloubní onemocnění patří artróza.

Za bolestmi kloubů může také stát životní styl – nedostatek pohybu a nevhodný jídelníček.

Jak udržet klouby v kondici?

Kloubní výživa

Ať je vám 30 nebo 60, nestyďte se sáhnout po kvalitní kloubní výživě. Jde v podstatě o doplňky stravy. Vaše tělo potřebuje doplnit potřebné látky. Pro klouby je potřebný například kolagen, který je základní složkou kloubní chrupavky.

Sport a pohyb

I když vás bolí kolena a další klouby a do sportovních aktivit se neženete, věřte, že je to právě pohyb, který vám může pomoci. Bez pohybu budou klouby stále více ztuhlejší a bolestivější. Zapomeňte tedy na gaučing a hurá za sportem.

Pravidelnost!

Mějte na paměti, že důležitá je pravidelnost pohybu – právě ta pomáhá tvořit a regulovat kloubní tekutinu důležitou pro bezbolestnou pohyblivost kloubů.

Všeho moc škodí

Na druhou stranu všeho moc škodí. I u sportovních aktivit byste měli používat hlavu a nepřeceňovat své síly a možnosti. Právě přehnaná aktivita a nedostatek regenerace často vede k poranění kloubů. Právě to bývá často příčinou bolesti u mladých lidí.

Protahování

Protahování neboli strečing je často opomíjenou aktivitou a přitom by měl být součástí každé pohybové aktivity. Protahujte se hlavně po tréninku, kdy jsou ještě svaly zahřáté.

Vhodnou aktivitou k protažení celého těla může být například jóga. Jóga pomáhá i profesionálním sportovcům. Vyzkoušejte a uvidíte. Jóga by do vašeho života mohla přinést i spousty dalších benefitů jako je třeba lepší nálada, navýšení energie nebo kvalitnější spánek.

Výběr aktivity

Důležité je také vybrat si takovou aktivitu, u které klouby nedostanou příliš zabrat a až postupně zvyšovat na intenzitě. V případě, že jste po úrazu nebo s pohybem teprve začínáte, doporučujeme poradit se při výběru s lékařem, abyste si zbytečně neublížili.

Pokud už problémy s klouby máte, doporučujeme jako vhodnou aktivitu např. jízdu na kole, pravidelné procházky či nordic walking. Při takových aktivitách zároveň myslete na svou bezpečnost a pohybujte se po vyznačených stezkách vybaveni reflexními páskami.

Chybu neuděláte ani s pobytem u moře a plaváním! To se doporučuje hlavně osobám, u kterých se objevily problémy s klouby v důsledku nadváhy či obezity. Vodní prostředí je totiž díky vlastnostem vody vhodnou aktivitou.

Prevence před bolestí kloubů

Patříte mezi šťastlivce, které klouby (zatím) nebolí? Uvědomte si, že každý sportovní aktivita, zvlášť ta jednostranně zaměřená, nadměrně klouby zatěžuje a bolesti se mohou objevit později.

Můžete se také řídit výše uvedenými radami, hlavně se protahujte. Bát se nemusíte ani kloubních preparátů s obsahem kolagenu. Poraďte se o něm ale s odborníkem.

Jídelníček

Posledním bodem je jídelníček. V případě, že máte nadváhu, dostávají vaše klouby zabrat a lékař vám určitě doporučí redukci hmotnosti.

V takovém případě si buď sami nebo s pomocí odborníka sestavte pestrý a vyvážený jídelníček, který bude obsahovat minerály, vitamíny a dostatek bílkovin.