Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Mamavis

Vše co byste měli vědět o revma u dětí

Často si lidé spojují revmatické onemocnění se starými lidmi. Ale revma mohou diagnostikovat i malému dítěti. Projevy jsou ale výrazně odlišné od revma dospělých, a tak mohou zmást. V České republice trápí revmatismus více než 2 000 dětí a adolescentů.

Někoho může překvapit, že revma neboli juvenilní revmatoidní artritida je po alergiích a cukrovce třetím nejčastějším onemocněním u dětí. Tuto nemoc ale není radno podceňovat, může mít za následek i trvalé poškození kostí, kloubů a celkově ohrozit dětský růst.

Juvenilní revmatoidní artritida

Revma postihuje klouby a pojivové tkáně a je známé jako artritida. Toto onemocnění můžeme rozdělit do dvou skupin, podle formy průběhu. Akutní revma se vyskytuje až 10x častěji než revma chronické. Nicméně chronická forma může mít mnohem horší následky a to až trvalé poškození kloubů.

Juvenilní revmatoidní artritida postihuje děti do 16 let. A s věkem, pohlavím, počtu zasažených kloubů, postižení očí a vnitřních orgánů se dále dělí na různé formy dětského revmatu.

Jaké má dětské revma příznaky?

U dětí s revmatismem dochází k poruše imunitního systému, což způsobuje právě záněty. Jednoduše řečeno, protilátky útočí na výstelku kloubu.

Mezi příznaky se řadí:

  • bolest kloubů,
  • otok kloubů,
  • při doteku je kloub teplý,
  • ztuhlost kloubů – nejčastěji ranní ztuhlost.

U některých dětí se mohou objevit i další projevy:

  • horečka,
  • únava, malátnost,
  • vyrážka,
  • zvětšení jater, sleziny, uzlin,
  • záněty očí,
  • záněty srdce, pohrudnice.

Dětské revma se často poznává velmi obtížně. Podezření byste měli mít, pokud má vaše dítě alespoň 2 příznaky a trvají déle než 6 týdnů. Největším vodítkem by mělo být zčervenání kloubů, které může vést i k hospitalizaci.

Lékaře navštivte pokud má vaše dítě dlouhodobě oteklé a bolestivé klouby. Pediatr by měl sám rozhodnout, zda je nutný názor revmatologa. Lékař se kvůli správné diagnóze nejčastěji ptá:

  • Jak dlouho bolesti a otoky trvají?
  • Opakují se?
  • Pozorovali jste i jiné příznaky?
  • Všimli jste si ranních problémů s pohyblivostí?
  • Prodělalo vaše dítě nějakou infekci či úraz?
  • Kolik kloubů je problémových?

Léčba dětského revma

Stejně jako neexistuje 100 % léčba na adhd, tak ani dětské revma nelze vyléčit, léčba slouží pouze ke zmírnění bolesti a k ochraně kloubů. Ale pozitivní zpráva je, že až polovina dětí z dětského rematu vyroste.

Léčba je založená na protizánětlivých lécích, lécích tlumící imunitní systém. U mírného průběhu většinou stačí léky na tlumení bolesti a protizánětlivé léky. Naopak u těžkého průběhu se může přistoupit ke kortikosteroidním injekcím do kloubu. Tyto injekce mají také tlumit imunitní reakci a zmírňovat zánět. V krajních případech lékaři přistupují k biologickým lékům nebo např. metotrexátu či sulfasalazinu.

Kromě léků je ale pro dítě také nutný pohyb a rehabilitace. Nejen kvůli psychické pohodě, začlenění do kolektivu a fyzickému zdraví je důležité dítě v pohybu neomezovat, ale přizpůsobit ho onemocnění. Vhodné je plavání, jízda na kole a cviky, které nezatěžují klouby.

Mimo to je důležité, aby dítě netrpělo nadváhou, která pro klouby také představuje velkou zátěž. Proto jej hlídejte, aby se nepřejídalo, jedlo zdravá a nutričně hodnotná jídla a sladkostí mělo s mírou. Dítě co nejdříve naučte, jak si léky dávkovat. Je důležité, aby dítě bylo co nejvíce samostatné a mohlo se školou či přáteli jezdit na výlety, školy v přírodě atd.

Tip: Stejně jako pro miminko správný rodič pořizuje zásobu látkových plenek, mělo by mít i dítě s revmatismem zásobu pomůcek, které mu zjednodušují život, jako například speciální zdravotní boty.

Související komplikace

S revmatem souvisí i další zdravotní problémy. Každé dítě s revmatismem by pravidelně mělo navštěvovat očního lékaře. Protože u těchto dětí je zvýšená pravděpodobnost zánětu oka. Takový neléčený zánět oka může mít vážné následky jako je zákal nebo dokonce slepotu.

Mimo to může být problém s očkováním. Protože léčba revmatismu spočívá v oslabení imunitního systému, mohou být nějaká očkování problémová. Pediatr by měl vždy zvážit, co je pro dítě vhodné a co nikoliv. Očkovat se může vakcínami bez živých organismů, tzn. pouze s bílkovinnou částí.

Kohoutová Klára