fbpx

Bolest v krku

Bolest v krku je celkem častým příznakem různých onemocnění. Většinou se jedná o bolesti spojené s virovými, či bakteriálními infekcemi, mnohdy jsou také vyvolány některými alergiemi, znečištěným ovzduším, suchým vzduchem, nebo tabákovým kouřem.

Bolest či škrábání v krku můžete cítit při:
 • nachlazení
 • chřipce
 • kašli
 • chrapotu
 • zánětu mandlí
 • angině
 • laryngitidě apod.

 

Jak aplikovat Priessnitzův obklad Mamavis (Zábal na krk)?
 1. Vnitřní odnímatelný díl (obklad) zábalového pásu vyjměte a namočte do studené vody (teplotu vody je důležité zvolit podle stavu pacienta – u dětí a oslabených, či vyhublých pacientů volíme méně studenou vodu).
 2. Vyždímaný obklad vložte zpět do zábalového pásu.
 3. Pásem obejměte postižené místo a upevněte suchým zipem. Zábal by měl dobře přilnout.

Mamavis doporučuje:

Tvarohový zábal

Tvarohový zábal je další variantou použití našeho Zábalu Mamavis na krk a šíji. Je vhodný na bolesti v krku jakéhokoliv druhu a doporučujeme jej využít i při léčbě dětí.

Během působení zábalu dochází k procesům mléčného kvašení, které působí protizánětlivě, zmírňuje otoky, povzbuzuje prokrvení, chladí postižené místo, zmírňuje zarudnutí, snižuje horkost a bolest.

Účinek tvarohového zábalu můžete zvýšit tím, že do tvarohu přidáte prolisovaný česnek, který má antibakteriální účinky. Více o česneku a jeho účincích ZDE.

Jak aplikovat tvarohový zábal se zábaly Mamavis?
 1. Vyjměte vnitřní vyjímatelný obklad víceúčelového zábalu Mamavis a naneste na ni měkký tvaroh (nejlépe nízkotučný) ve vrstvě silné alespoň 0,5 cm (pokud chcete účinek tvarohu podpořit česnekem, prolisovaný česnek smíchejte v misce spolu s tvarohem).
 2. Vnitřní díl vraťte zpět do zábalového pásu podvlečením pod pásky.
 3. Takto připravený zábal upevněte kolem potřebného místa pomocí suchého zipu.

Při akutních zánětech nechte zábal působit cca 20 minut, nebo do té doby, než zaschne. V ostatních případech můžete tvarohový zábal nechat působit 1 – 2 hodiny. Celý postup můžete několikrát opakovat až do odeznění potíží. Vždy použijte čerstvý tvaroh.

Citronový zábal

Účinek citronového zábalu je stahující a zároveň podporuje splasknutí otoku při zánětech.
Citronový zábal je vhodné použít při:

 • bolesti v krku
 • zánětu mandlí (angině)
Jak aplikovat citronový zábal se zábaly Mamavis?
 1. Vnitřní vyjímatelný obklad víceúčelového zábalu Mamavis ponechte provléknutou uvnitř zábalu.
 2. Omyjte 1 citron (pokud možno chemicky neošetřený BIO) a nakrájejte na 4-6 plátků
 3. Plátky položte vedle sebe na vnitřek pásu (tak, aby byly umístěny ve výsledku na přední straně krku), mírně rozmačkejte vidličkou, aby vytekla šťáva.
 4. Takto připravený zábal i s citrony připevněte opatrně na krk pomocí suchého zipu.

Odstraňte, pokud se objeví svědění, jinak nechte působit 20 – 30minut. Aplikujte 3x denně.

Pokud bolest v krku doprovází rýma či kašel doporučujeme:
 • Do všité kapsičky zábalů Mamavis vložte nakrájenou cibuli zároveň při aplikaci zábalu. Cibule postupně uvolňuje silice, jejíchž vdechováním dochází k uvolňování hlenu a snadnějšímu dýchání. Toto přírodní antibiotikum také ničí viry a bakterie. Tato metoda se nám osvědčila zejména u malých dětí, díky níž děti spokojeně prospí celou noc. Více o cibuli a jejích účincích v našem článku ZDE.
 • Pokapejte zábalový pás aromaterapeutickým, čistě přírodním olejem. Opět dochází k inhalaci léčebných silic a tím i k urychlení léčby. Vhodné jsou v těchto případech např. máta kadeřavá, rozmarýna, tymián červený, eukalyptus citronový aj. Použití správných olejů konzultujte případně s dobrým aromaterapeutem.
Zdroje:
http://www.abecedazdravi.cz/nemoci/jak-lecit-bolest-v-krku-1
VINŠOVÁ, Světluše. Zábaly proti horečce [online]. ČeskéNemoci.cz, 2017-05-05. Dostupné online.
krk naty

Zábal na krk pro děti

Laryngitida nebo bolest v krku? Přírodní zábal dle Vincenze Priessnitze je dětem příjemný na dotek a díky vyjímatelnému obkladu, který můžeme namočit do bylinné lázně, může být i krásně voňavý. Tento zábal se používá jako pomocník při angínách, laryngitidách, běžných škrábání v krku, či bolestivém kašli.

zábal na krk

Zábal na krk pro dospělé

Přírodní zábal dle Vincenze Priessnitze je příjemný na dotek a díky vyjímatelnému obkladu, který můžeme namočit do bylinné lázně, může být i krásně voňavý. Tento zábal se používá jako pomocník při angínách, běžných škrábání v krku, či bolestivém kašli.