Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží

Víte, jak dětem vštípit zodpovědnost a budovat jejich zdravé sebevědomí?

Žádní rodiče v porodnici nedostanou manuál na to, jak vychovávat své děti. Rodičovským cílem by mělo být vychovat ze svých dětí všestranné, zodpovědné a sebevědomé jedince. Jak toho ale dosáhnout?

Zdravé sebevědomí a děti

Slova jako sebevědomí mnoho lidí děsí. Ale proč? Říct o sobě: jsem sebevědomý nebo věřím si, není vůbec nic špatného. Naopak. Sebevědomí vyjadřuje postoj k sobě samému a je důležité dostat tento postoj na správnou míru. Málo i hodně je totiž špatně.

Ten, kdo má zdravé sebevědomí to má v životě rozhodně jednodušší. Takoví lidé znají svou hodnotu, nebojí se říkat ne, stojí si za svým rozhodnutím, dokáží přijímat konstruktivní kritiku a poučit se ze svých chyb. I proto mnoho lidí navštěvuje v dospělosti různé kurzy a snaží se přijít na to, jak na osobní rozvoj a získání sebevědomí.

Sebevědomí není vrozené. Budujete ho u dětí především vy, rodiče. Jak tedy zapracovat na tom, aby vaše děti měly zdravé sebevědomí a věřily si?

Buďte vzorem a milujte své děti

Každý rodič nastavuje dítěti zrcadlo. Pokud vy sami nevěříte svým schopnostem, i váš potomek bude mít pravděpodobně problém dosáhnout zdravého sebevědomí. Milujte své děti takové, jaké jsou. Není potřeba, aby oplývaly speciálním nadáním proto, aby si zasloužily vaši pochvalu a uznání.

Oceňujte snahu a povzbuzujte vaše dítě v tom, co ho baví. Cvičení dělá mistra!

Starejte se a vychovávejte

Vědomí vlastní hodnoty dítě získává prostřednictvím rodinného zázemí, projevů lásky a rodičovské péče. To, že svému dítěti budete naslouchat a komunikovat s ním, podpoříte jeho osobnost.

Důležité je ve výchově poskytnout dostatek volnosti a prostor pro kreativitu a osobní rozvoj. Zároveň je důležité nastavit i určité hranice a povinnosti, které je třeba dodržovat. Život totiž není jen zábava. Tím mimo jiné přispějete i k rozvoji větší zodpovědnosti dětí.

Naučte děti nahlížet na chyby pozitivně

Chybovat je lidské – dělat chyby je naprosto přirozené, dělá je každý a rozhodně se není za co stydět. Z chyb by si člověk vždy měl vzít to nejlepší, poučit se a neopakovat je. Důležité je naučit děti s chybami pracovat, hledat nové způsoby řešení.

Naučte děti, že i cesta je cíl. Je důležité uvědomovat si své silné stránky i slabosti. A i pokud se nedaří, pamatujte jako rodiče na to, že neopodstatněná kritika a křik ničemu nepomůže. Neustálé upozorňování na neúspěchy je spíše demotivační.

Správně motivujte

S neúspěchem v životě souvisí i správná motivace. Ať už se dítě učí nějaké sportovní dovednosti, do školy nebo třeba bezpečnosti v dopravě, buďte dítěti dobrým motivátorem a průvodcem.

Stavějte před děti nové výzvy a úkoly. Podporujte v dětech zvědavost a komunikujte s nimi o problémech, prohrách i vítězstvích.

Sportem a pohybem ke zdravému sebevědomí

I v případě budování sebevědomí dětí se projevuje důležitost pohybu. Pohyb totiž není důležitý jen pro zdraví, ale také k budování sebedůvěry a zlepšení nálady. Sportovní a pohybové aktivity mohou být pro děti přesně tou výzvou, kterou potřebují k vlastnímu ocenění.

Možností, jak v dětech sportem podpořit sebevědomí je mnoho. Naučte své dítě jezdit na kole bez pomocných koleček, na bruslích. Vylezte společně na nějaký vrchol nebo ho vemte do lanového centra. Lezení má výhody i pro dětský vývoj, stejně jako další sporty.

Sport je vhodné doplňovat určitou formou relaxace, otužováním nebo dalšími metodami, které nejen, že přispějí k budování osobnosti a poznávání svých vlastních limitů, ale mohou také pomoci se zlepšením imunity vašich dětí. Takové děti bývají mnohem méně nemocné.

Pokud se přece jen nemoc u dětí objeví, můžete vyzkoušet také přírodní léčbu například Priessnitzovy zábaly. Díky těmto studeným obkladům podpoříte prokrvení bolavé oblasti, čímž zrychlíte cestu buňkám imunitního systému, které jsou potřebné k úplnému zotavení. Zábaly se dnes již staly nepostradatelným pomocníkem nespočtu maminek, které na ně nedají dopustit. A když naučíte svého malého neposedu si zábal udělat sám a předáte mu tak určitou zodpovědnost za své zdraví, jistě to ve výchově bude krok správným směrem.

Jak na zodpovědnost u dětí?

Zodpovědnost je další důležitou schopností, kterou by se rodiče měli snažit u svých dětí rozvíjet. Díky této dovednosti se děti dokáží postarat samy o sebe a o druhé. Začít s kroky, které povedou k úspěchu můžete už velmi brzy, kolem 3. roku věku.

Nedělejte vše sami

Rodiče mají často tendenci dělat vše v domácnosti sami – sami nakupují, uklízí i vaří. Vynechávat děti s domácích povinností s tím, že jsou ještě malí, je chyba. To je potom překvapení, že se jim ve 12 letech nechce umýt ani nádobí…

Nechávejte si od dětí pomáhat od útlého věku a nebojte se poprosit i o pomoc. Není to jen o práci. Během společného uklízení nebo vaření budujete i společný vztah a rozvíjíte komunikaci. Navíc děti obvykle pomáhají rády a cítí se přitom důležitě.

Buďte důslední a chvalte

Pokud svému dítěti nastolíte nějaké povinnosti, buďte důslední v jejich dodržování. Většinou je alespoň ze začátku důležité kontrolovat, zda si je dítě plní tak, jak má. Zároveň je důležité děti chválit a oceňovat, tedy pokud je za co. V případě, že se vám něco nelíbí, nekritizujte, snažte se popsat, co je špatně.

A v kterých oblastech můžete předat díl zodpovědnosti? Naučte dítě stlát si postel, mýt nádobí, uklízet si oblečení do skříně, vynášet pravidelně koš. Časem jim můžete pořídit domácího mazlíčka, kdy i péči o něj můžete naložit na bedra dítěte. Starší děti mohou pomáhat i s péčí o mladší sourozence – mohou je například pohlídat na zahradní houpačce, na hřišti. Záleží na vás.

Závěrem

Věřte, že i když se dětem někdy nechce, vztekají se nebo vám dokonce odporují, nakonec poslechnou. Stále si stůjte za svým. Uvidíte, že až děti dospějí, budou vám vděční za to, co jste jim předali.