Po sportu Při sportu
klokan
Dárkové zboží Dárkové balíčky Doplňky stravy Přírodní kosmetika Lékárna Literatura Kojenecké zboží
Priessnitzův zábal

Pravda o Priessnitzovu zábalu aneb jak dlouho aplikovat zábal

Priessnitzův zábal nebo také Priessnitzův obklad

je lidový recept, používaný k léčbě bolestí v krku, suchého kašlehorečkyzánětu průdušekangínylaryngitidy, ztrátě hlasu a dalších onemocnění či příznaků jako jsou bolesti kloubů, revmatické potíže, poúrazové stavy, záněty karpálního tulelu či bolesti hlavy či migrény. Vynálezcem této metody je přírodní léčitel Vincenz Priessnitz, po němž zábaly dostaly svůj název.

Společnosti Mamavis healing care, Martina Štefanková na základě onemocnění roční dcery na mateřské dovolené sloučila 3 vrstvy Priessnitzova zábalu tj. mokrá plena, igelit a ručník do jedné a upevnila suchým zipem. Prahla se dozvědět více informací o působení Priesnitzova zábalu. Oslovila prim. MUDr. Jaroslava Novotného, vedoucího lékaře Priessntizových lázní Jeseník a společně připravili bližší informace pro veřejnost. Využity jsou i odborné knihy o vodoléčbě V.Priessnitze.

 Zábaly se dělí na zklidňující a dráždivé.

Zklidňující zábaly

 Zklidňující zábaly se používají u akutních stavů – úrazy, horečky, akutní infekce, bolesti obecného charakteru ( bolest hlavy, břicha, svalů).

V současnosti jsou nejvíce používané a medicínsky uznávané a ověřené. Velmi často lze používáním těchto zábalů nebo obkladů dosáhnout lepšího léčebného efektu než osvědčenými medikamenty a jinými léčivými látkami .

Zklidňující zábaly – Doba aplikace zábalu činí cca 5-10 minut. Pro optimální efekt je nutné opakovat. V.Priessnitz opakoval aplikace 20-40x denně. Dle našich zkušeností doporučujeme: Při akutních stadiích opakování 10krát za den. Při každé aplikaci je nutná přestávka podle doby působení zábalů.Priessnitzův hrudní zábal obklad pro děti na zánět průdušek, suchý kašel, nachlazení

Efekt zklidňujícího zábalu – chlad má:

1.analgetický účinek na daném místě – zmírňuje bolest

2. protizánětlivý účinek – zmírňuje zánět tím, že v místě aplikace dojde nejprve k zúžení a následnému rozšíření cév se zvýšeným přísunem kyslíku a obranných látek do místa zánětu. Tím se zvýší odplavování toxických látek, které jsou produktem zánětlivého procesu.

3. redukuje a odstraňuje otoky zvýšením cirkulace krve a lymfy v oblasti aplikace.

Využití zklidňujících Priessnitzových zábalů:

Respirační onemocnění (angína, dětská laryngitida, zánět průdušek, suchý kašel).

Stavy po úrazech (akutní bolesti kloubů a svalů).Priessntiz zábal obklad Mamavis laryngitida, bolest v krku, nachlazení

Horečnaté stavy (při velmi vysokých teplotách zábal celkový opakovat až do snížení teploty na cca 38 st.C). 

Akutní bolesti (hlavy, zubů, kloubů, svalů, břicha). 

Otoky poúrazové stavy nebo záněty žil. 

Psychické potíže (stres, bolesti hlavy a hlavně deprese).

Dráždivé zábaly

 Dráždivé zábaly se používají u chronických potížích trvající týdny až měsíce. Tyto zábaly používal V. Priessnitz hojně v době své největší slávy. Jelikož při používání těchto zábalů dochází ke krizím, používají se velmi zřídka.Priessnitzovy zábaly obklady mamavis produkty

Dráždivé zábaly – Doba aplikace zábalu činí cca 2-3 hodiny. Dráždivý zábal může vyvolat jako reakci těla zvýšení tělesné teploty či vyrážku. Jde o projev jeho vnitřní očisty. Problematika dráždivých zábalů již spadá do oblasti léčebně –rehabilitační péče a proto by neměla být řešena laickou veřejností, aby nedošlo k poškození zdraví neodbornou aplikací. 

Tento druh zábalu je dle MUDr. Jaroslava Novotného, primáře v Priessnitových léčebných lázní v Jeseníku, nutno aplikovat pod dohledem dospělé osoby nebo lékaře. 

Účinnost Priessnitzova zábalů spočívá v jeho opakování několikrát denně. Při chronických potíží 3-5krát za den. Při každé aplikaci je nutná přestávka podle doby působení zábalů. Tento druh zábalu vyvolává teplo, které nevychladne tj. tělo zahřívá.  

Avšak v době Vincenze Priessnitze byl tento druh zábalu hojně používaný v souladu s individuálním a celostním přístupem k pacientovi, na základě dobré znalosti celkového zdravotního stavu pacienta.

Více na mamavis.cz