fbpx

Zánět prsu při kojení

Zánět prsu při kojení je velice bolestivý a pro ženy nepříjemný. Bolestivé místo je nejčastěji doprovázeno zatvrdlinou, kterou můžete nahmatat. Zánět vzniká z různých příčin a často je způsobeno strachem. Maminky mají strach, že nezvládnou děťátku předat dostatečné množství vyživujícího mléka, bojí se, že kojení nezvládnou, mohou se přidat i různé další emoční pocity a stresy. Dalšími příčinami může být nošení těsného prádla, spaní na břiše, nošení miminka v šátku, pokud Vám úvaz tlačí na prs, první delší spánek miminka, snaha kojit dítě pouze z jednoho prsu, nebo pokud máte problémy s bradavkami.

Hlavní příznaky jsou následující:                                                          

 • bolest prsa
 • zarudnutí prsa
 • případné zatvrdnutí prsa
 • příznaky podobné chřipce – horečka, zimnice, únava, slabost, bolest kloubů

Od potíží si však můžete pomoci sami a my Vám poradíme, jak na to.

V tomto případě doporučujeme použít zábal na hrudník Mamavis a aplikovat tvarohový zábal, který se při těchto potížích jeví jako nejúčinnější. Během aplikace zábalu dochází k procesu mléčného kvašení, což má za následek protizánětlivé působení, zmírnění otoků, povzbuzení prokrvení, chlazení postiženého místa, zmírnění zarudnutí, snížení horkosti a bolesti. Tvaroh můžeme rozmíchat s pár kapkami éterického oleje a tím léčbu ještě více podpořit. Doporučovanými oleji pro tento případ jsou především: levandulový a šalvějový éterický olej.

Jak aplikovat tvarohový zábal?   
 1. Vyjměte vnitřní vyjímatelnou část víceúčelového zábalu Mamavis a naneste na ni měkký tvaroh (nejlépe nízkotučný a vychlazený), ve vrstvě silné nejméně 0,5 cm, lépe však 1cm.
 2. Provlékněte vnitřní díl zpátky do zábalového pásu podvléknutím pod pásky.
 3. Pás oviňte kolem prsou a upevněte pomocí suchého zipu vzadu na zádech.
 4. Jakmile se tvaroh prohřeje a zaschne, zábal se odstraní a případně se přiloží další. Nejpozději půl hodiny před kojením se musí tvarohový zábal odstranit a prs nahřát.  

Další doporučení:

 • Klid na lůžku
 • Hodně kojit z postiženého prsu, přestože je to velmi bolestivé
 • Před kojením uvolnit dvorec odstříkáním
 • Začít kojit nejprve ze zdravého prsu
 • Bradu dítěte nasměrovat k postiženému místu
 • Po kojení prs odstříkat
 • Po kojení studené a před kojením teplé mokré obklady
Zdroje:
http://www.babyweb.cz/jak-se-zbavit-otravneho-zanetu-prsu-poradime-vam
Hrudní zábal žena 2

Zábal na hrudník, břicho, kyčle a záda pro dospělé

Na bolesti hrudníku, břicha, kyčlí či zad je náš víceúčelový zábal ideálním pomocníkem. Přírodní cestou Vám pomůže od různých nemocí a bolestí. Zábal je vyroben z jemné látky, která je velmi příjemná na nošení.

Polštářek s pohankovými slupkami

Polštářky Mamavis jsou doplňkem k našim zábalům Mamavis. Lze je však použít i samostatně dvěma způsoby – jako teplý, nebo studený polštářek. Jako výplň polštářku jsme využili BIO pohankové slupky, které drží teplo a zároveň příjemně masírují.