fbpx

Priessnitzův obklad

Priessnitzův zábal je dlouhými léty osvědčený přírodní postup, který vede ke zlepšení prokrvení postiženého místa, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle a následné úlevě od nepříjemných pocitů. Aby k tomuto však došlo, je potřeba jej nechat na těle působit nejméně po dobu jedné hodiny, ovšem ne déle než tři hodiny. Maximálně po třech hodinách (nenecháváme přes noc!) zábal vždy sundáme a aplikujeme znovu nejdříve za další tři hodiny. (Pro lepší zapamatovatelnost doporučujeme držet se pravidla 3×3, tzn. již výše zmíněné 3 hodiny nechat působit, 3 hodiny pauza.) Takto můžeme postupovat až do odeznění příznaků.

 • Neměl by se přikládat na místa infikovaná, špatně se hojící rány, kožní nemoci typu ekzém, a tak podobně.
 • V případě malých dětí či jakýchkoliv nejasností se můžete o aplikaci Priessnitzova zábalu nejprve poradit s lékařem.
Aplikace Priessnitzova obkladu Mamavis (Zábal na hrudník, břicho, záda a kyčleZábal na krk a šíjiZábal na koleno, lýtko a loket):
 1. Vnitřní odnímatelný díl (obklad) zábalového pásu vyjměte a namočte do studené vody (teplotu vody je důležité zvolit podle stavu pacienta – u dětí a oslabených, či vyhublých pacientů volíme méně studenou vodu)
 2. Vyždímaný obklad vložte zpět do zábalového pásu.
 3. Pásem obejměte postižené místo a upevněte suchým zipem. Zábal by měl dobře přilnout.
Aplikace Priessnitzova obkladu Mamavis (zábalové rukavice):
 1. Vnitřní díl (obklad) zábalového pásu vyjměte a namočte do studené vody (teplotu vody je důležité zvolit podle stavu pacienta – u dětí a oslabených, či vyhublých pacientů volíme méně studenou vodu)
 2. Vyždímaný obklad navlékněte na ruku.
 3. Poté navlékněte zábalovou rukavici a upevněte suchým zipem.
Aplikace Priessnitzova obkladu Mamavis (zábalové bačkory):
 1. Vlastní bavlněnou ponožku (není součástí zábalu) namočte do studené vody (teplotu vody je důležité zvolit podle stavu pacienta – u dětí a oslabených, či vyhublých pacientů volíme méně studenou vodu)
 2. Vyždímanou ponožku navlékněte na nohu.
 3. Následně navlékněte zábalovou bačkoru a upevněte suchým zipem.
Aplikace Priessnitzova obkladu Mamavis (ramenní kloub):

Zábal ramenního kloubu Mamavis obsahuje celkem tři vyjímatelné vnitřní díly – 2x rukáv, 1x díl na horní část zad a šíji. Použít můžete buď všechny tři naráz, nebo třeba jen jeden, záleží to na Vašich potížích a vlastním uvážení.

 1. Vnitřní díly (obklady) zábalového pásu vyjměte a namočte do studené vody (teplotu vody je důležité zvolit podle stavu pacienta – u dětí a oslabených, či vyhublých pacientů volíme méně studenou vodu)
 2. Rukávy navlékněte na ruce, třetí díl provlékněte pod pásy uvnitř zábalu.
 3. Nyní navlečte zábal nejdříve na jednu paži a upevněte pomocí suchého zipu.
 4. Poté navlečte i na paži druhou a opět upevněte.

Fotonávod naleznete v popisu produktu Zábal na ramenní kloub.

 

Zajímavé informace

Priessnitzův zábal je nazván podle svého vynálezce Vincenze Priessnitze. Priessnitz proslul díky svým léčebným procedurám, při nichž využíval léčivou sílu vody. Tyto metody se využívají dodnes ve vodoléčebných lázních, jejichž vznik takto inspiroval. Více informací o Vincentu Priessnitzovi naleznete v sekci Zajímavosti ZDE.

Priessnitzův zábal se používá v řadě různých onemocněních a potížích – při angíně, laryngitidě, horečce nad 38 °C, při suchém dráždivém kašli, na kluby při revmatických potížích, k relaxaci kosterního svalstva, na podkožní hematomy (modřiny) a otoky (rychlejší vstřebávání), na výrony kloubů, nebo pohmoždění svalů apod.

Obklady můžeme přikládat na jakoukoliv problematickou část těla. Pod obkladem nejprve dojde k hypotermii, kdy se teplota sníží. Toto trvá přibližně dvě až tři minuty a dochází k zúžení cév. Poté se teplota stabilizuje a vasokonstrikce (zúžení cév) se mění na vasodilataci (rozšíření cév). Tato fáze by měla trvat přibližně 30 až 40 minut. Nakonec dochází ke zvýšení teploty a na místě dochází k přehřátí. Dochází k lokální vasodilataci.