fbpx

Priessnitzův obklad

Priessnitzův zábal je dlouhými léty osvědčený přírodní postup, který vede ke zlepšení prokrvení postiženého místa, a tím ke zrychlení hojivých procesů v těle a následné úlevě od nepříjemných pocitů. Aby k tomuto však došlo, je potřeba jej nechat na těle působit nejméně po dobu jedné hodiny, ovšem ne déle než tři hodiny. Maximálně po třech hodinách (nenecháváme přes noc!) zábal vždy sundáme a aplikujeme znovu nejdříve za další tři hodiny. (Pro lepší zapamatovatelnost doporučujeme držet se pravidla 3×3, tzn. již výše zmíněné 3 hodiny nechat působit, 3 hodiny pauza.) Takto můžeme postupovat až do odeznění příznaků.

 • Neměl by se přikládat na místa infikovaná, špatně se hojící rány, kožní nemoci typu ekzém, a tak podobně.
 • V případě malých dětí či jakýchkoliv nejasností se můžete o aplikaci Priessnitzova zábalu nejprve poradit s lékařem.
Aplikace Priessnitzova obkladu Mamavis (Zábal na hrudník, břicho, záda a kyčleZábal na krk a šíjiZábal na koleno, lýtko a loket):
 1. Vnitřní odnímatelný díl (obklad) zábalového pásu vyjměte a namočte do studené vody (teplotu vody je důležité zvolit podle stavu pacienta – u dětí a oslabených, či vyhublých pacientů volíme méně studenou vodu)
 2. Vyždímaný obklad vložte zpět do zábalového pásu.
 3. Pásem obejměte postižené místo a upevněte suchým zipem. Zábal by měl dobře přilnout.
Aplikace Priessnitzova obkladu Mamavis (zábalové rukavice):
 1. Vnitřní díl (obklad) zábalového pásu vyjměte a namočte do studené vody (teplotu vody je důležité zvolit podle stavu pacienta – u dětí a oslabených, či vyhublých pacientů volíme méně studenou vodu)
 2. Vyždímaný obklad navlékněte na ruku.
 3. Poté navlékněte zábalovou rukavici a upevněte suchým zipem.
Aplikace Priessnitzova obkladu Mamavis (zábalové bačkory):
 1. Vlastní bavlněnou ponožku (není součástí zábalu) namočte do studené vody (teplotu vody je důležité zvolit podle stavu pacienta – u dětí a oslabených, či vyhublých pacientů volíme méně studenou vodu)
 2. Vyždímanou ponožku navlékněte na nohu.
 3. Následně navlékněte zábalovou bačkoru a upevněte suchým zipem.
Aplikace Priessnitzova obkladu Mamavis (ramenní kloub):

Zábal ramenního kloubu Mamavis obsahuje celkem tři vyjímatelné vnitřní díly – 2x rukáv, 1x díl na horní část zad a šíji. Použít můžete buď všechny tři naráz, nebo třeba jen jeden, záleží to na Vašich potížích a vlastním uvážení.

 1. Vnitřní díly (obklady) zábalového pásu vyjměte a namočte do studené vody (teplotu vody je důležité zvolit podle stavu pacienta – u dětí a oslabených, či vyhublých pacientů volíme méně studenou vodu)
 2. Rukávy navlékněte na ruce, třetí díl provlékněte pod pásy uvnitř zábalu.
 3. Nyní navlečte zábal nejdříve na jednu paži a upevněte pomocí suchého zipu.
 4. Poté navlečte i na paži druhou a opět upevněte.

Fotonávod naleznete v popisu produktu Zábal na ramenní kloub.

 

Zajímavé informace

Priessnitzův zábal je nazván podle svého vynálezce Vincenze Priessnitze. Priessnitz proslul díky svým léčebným procedurám, při nichž využíval léčivou sílu vody. Tyto metody se využívají dodnes ve vodoléčebných lázních, jejichž vznik takto inspiroval. Více informací o Vincentu Priessnitzovi naleznete v sekci Zajímavosti ZDE.

Priessnitzův zábal se používá v řadě různých onemocněních a potížích – při angíně, laryngitidě, horečce nad 38 °C, při suchém dráždivém kašli, na kluby při revmatických potížích, k relaxaci kosterního svalstva, na podkožní hematomy (modřiny) a otoky (rychlejší vstřebávání), na výrony kloubů, nebo pohmoždění svalů apod.

Obklady můžeme přikládat na jakoukoliv problematickou část těla. Pod obkladem nejprve dojde k hypotermii, kdy se teplota sníží. Toto trvá přibližně dvě až tři minuty a dochází k zúžení cév. Poté se teplota stabilizuje a vasokonstrikce (zúžení cév) se mění na vasodilataci (rozšíření cév). Tato fáze by měla trvat přibližně 30 až 40 minut. Nakonec dochází ke zvýšení teploty a na místě dochází k přehřátí. Dochází k lokální vasodilataci.

zábal na krk

Zábal na krk pro dospělé

Přírodní zábal dle Vincenze Priessnitze je příjemný na dotek a díky vyjímatelnému obkladu, který můžeme namočit do bylinné lázně, může být i krásně voňavý. Tento zábal se používá jako pomocník při angínách, běžných škrábání v krku, či bolestivém kašli.

DSC_4881

Zábal na kolena, lýtka a lokty

Zábal na kolena, lýtka a lokty Vám a Vašim dětem účinně pomůže s úlevou od bolesti těchto částí těla. Zábal můžete použít jako teplý zábal k prohřátí těla, nebo studený k rychlejší regeneraci bolavých svalů či kloubů. Zábal je vyroben z jemné látky, a proto je příjemný na nošení.

Zábalové bačkory pro dospělé

Zábalové bačkory Vám přírodní cestou pomůžou při revmatických potížích, při snižování horečky, při chřipce a nachlazení. Pěkně zahřejí studené nohy a udrží je v teple. Bačkory jsou vyrobeny z jemné látky, která je velmi příjemná na nošení.

rukavice hrudník

Zábalové rukavice

Zábalové rukavice můžete použít na revmatické problémy, zmírnění otoků rukou, nebo si usnadnit doléčení různých úrazů a to přírodní cestou . Rukavice jsou vyrobeny z jemné látky, která je velmi příjemná na nošení.

Hrudní zábal žena

Zábal na hrudník, břicho, kyčle a záda pro dospělé

Na bolesti hrudníku, břicha, kyčlí či zad je náš víceúčelový zábal ideálním pomocníkem. Přírodní cestou Vám pomůže od různých nemocí a bolestí. Zábal je vyroben z jemné látky, která je velmi příjemná na nošení.

Zábal na ramena

Při revmatických potížích nejen ramenního kloubu, ale i svalů, páteře a vazů Vám pomůže náš zábal na ramenní kloub. Lze jej také použít k prohřátí krční páteře a ramen při nachlazení. Pokud chcete léčbu příznivě podpořit, zkombinujte zábal s voňavými bylinkami.